Pewnie miewasz takie dni, że nic Ci się nie chce, nawet jeśli pracujesz u siebie i na co dzień robisz super rzeczy. To zupełnie normalne! Ale pytanie – jak sobie wtedy radzić? Skąd wziąć energię do działania, gdy nic się nie chce?
W tym wpisie...
4 rodzaje i źródła energii
Spadki energii mogą zależeć od pory roku, od daty ostatniego urlopu, u kobiet również od cyklu miesięcznego, no i od miliona innych czynników. Nie da się żyć codziennie na pełnych obrotach, choć mamy tendencję do tego, by tak myśleć – i robić sobie wyrzuty za każdym razem, gdy jednak nie dajemy rady.
Mówi się, że w XXI wieku nie potrzebujemy już zarządzać czasem – potrzebujemy zarządzać energią! Zmienia się ona w ciągu dnia, w ciągu roku, w ciągu różnych okresów życia. I musimy nauczyć się, jak i kiedy odpowiednio ją wykorzystywać.
Zanim opowiem Ci szczegółowo o czterech ważnych źródłach energii życiowej, chcę zwrócić uwagę na istotną rzecz – energia spada nie tylko przed intensywne jej wykorzystywanie (np. wysiłek fizyczny), ale też… zbyt niskie! Sprawdź więc od razu, czy przypadkiem nie robisz zbyt mało, by utrzymać swoją energię na optymalnym poziomie.
Gdzie tej energii szukać? Podpowiedź znajdziesz w czterech rodzajach energii. Są to:
- energia fizyczna,
- energia emocjonalna,
- energia umysłowa oraz
- energia duchowa.
Żeby działać efektywnie i z pełnym zaangażowaniem, potrzebujesz korzystać ze wszystkich czterech źródeł energii. W jaki sposób? Jak je wykorzystać, by zyskać energię do działania? Oto moje podpowiedzi.
Energia fizyczna – skąd wziąć energię fizyczną do działania
Energia fizyczna, czyli energia z ciała. Dzięki odpowiedniemu jej wykorzystaniu, dbamy o równowagę hormonalną – m.in. obniżamy poziom kortyzolu (hormonu stresu) i podnosimy poziom testosteronu (hormonu pewności siebie – tak, również u kobiet).
Wydawać by się mogło, że energia fizyczna kumuluje się, gdy odpoczywamy. To mit! Jasne, po wysiłku fizycznym warto odpocząć, jednak jeśli nie ćwiczymy, a tylko siedzimy czy leżymy, nasz poziom energii spada! Jeśli jesteś zmęczona psychicznie, np. po pracy koncepcyjnej, tak naprawdę ruch staje się najlepszym odpoczynkiem.
Oprócz wysiłku fizycznego, na Twoją energię fizyczną dobry wpływ mają m.in.:
- sen,
- zdrowe odżywianie,
- seks,
- przytulanie,
- śmiech,
- picie wody.
Energia emocjonalna – skąd wziąć energię emocjonalną do działania
Energia pochodząca z emocji to kolejne źródło energii do działania. Kojarzysz film animowany “W głowie się nie mieści”? Jeśli tak, to pewnie wiesz dzięki niemu, że takim naturalnym dla nas stanem jest radość. Za sterami umysłu głównej bohaterki stała wtedy wysoka, jasna postać w zielonej sukience 🙂 Warto dbać o to, by nikt inny się do naszych sterów nie dobrał. Wymaga to umiejętności uświadamiania sobie przeżywanych emocji i… na przykład takich strategii:
- dbanie o relacje,
- znajomość swojego systemu wartości,
- rozwijanie inteligencji emocjonalnej,
- pilnowanie pozytywnego dialogu wewnętrznego,
- podejmowanie nowych wyzwań,
- otwartość na zmiany,
- obcowanie ze sztuką, kulturą, naturą.
Energia umysłowa – skąd wziąć energię umysłową do działania
Zadbanie o wysoką energię umysłową sprawi, że będziesz potrafiła na dłużej się koncentrować na zadaniach. Zamiast multitaskingu, lepiej skupić się na jednej, konkretnej czynności – sprawdź, jak podniesie to Twoją efektywność! Pozwoli Ci to też skupiać się na rzeczach najważniejszych.
Co pomoże Ci zadbać o energię umysłową?
- czytanie książek,
- szkolenia,
- wspierające środowisko,
- mentor,
- łamigłówki, gry (sudoku, krzyżówki),
- dyskusje, debaty (oglądanie i uczestniczenie),
- praca w blokach (jeden typ zadań),
- usunięcie rozpraszaczy (np. powiadomienia w telefonie).
Energia duchowa – skąd wziąć energię duchową do działania
I na końcu – energia pochodząca z ducha. Najwięcej energii da Ci poszukiwanie i w końcu odnalezienie powodu, dla którego jesteś na tej planecie – sensu życia 🙂 To również bliski kontakt z samym sobą.
Strategie na pobudzenie energii duchowej:
- medytacja, mindfulness,
- modlitwa i inne praktyki religijne, jeśli jesteś wierząca,
- afirmacje,
- pomaganie innym, wolontariat,
- kontakt z podświadomością i samą sobą,
- poznanie i realizacja swojego celu, tożsamości, misji życiowej.
Pamiętaj, że żeby w pełni zadbać o swój poziom energii i efektywność, musisz korzystać z każdego z jej czterech źródeł! Każde z nich jest równie ważne. Wybierz teraz po jednym działaniu z każdego rodzaju i zaplanuj, w jaki sposób wprowadzisz je do życia, by mieć więcej energii do działania. A w komentarzu napisz, której energii najbardziej Ci brakuje 🙂
Spodobało się? Pomogłam Ci?
Postaw mi kawę, bym mogła tworzyć więcej treści! 🙂
Wypiję za Twoje zdrowie 🙂