jak praktykować wdzięczność

Znasz to? Małe rzeczy irytują Cię, jakby to były Góry Sowie. Nieustannie czujesz niezadowolenie i rozdrażnienie. Narzekasz częściej i więcej. Być może mówisz sobie: To ta pogoda… To pewnie przesilenie jesienne… Byle do lata, do urlopu… To taki kraj… Ale…to nie pomaga i masz dość taplania się w bagienku negatywności. Chcesz coś z tym zrobić i to NATYCHMIAST? Zacznij praktykować wdzięczność!

Jesteśmy coraz mniej szczęśliwi w świecie, w którym mamy wszystko. Potwierdzają to statystyki zachorowań na depresję, czy w końcu rosnąca liczba samobójstw. Ciągle chcemy sięgać po więcej, nie doceniając tego, co mamy. Gdy zauważasz i doceniasz małe rzeczy oraz podstawowe dobra – od pięknego zachodu słońca, rosy na trawie po dach nad głową – spada z Ciebie presja gonienia za czymś, bo widzisz, ile już masz.

Dzięki praktyce wdzięczności zaczynasz widzieć coraz więcej dobra w świecie – bo widzisz to, na czym się skupiasz. Będziesz czuć dzięki temu więcej szczęścia, bo będziesz dostrzegać, że świat jest piękny, ludzie są dobrzy, a Ty masz wszystko, czego potrzebujesz.

Co daje nam praktykowanie wdzięczności? 

Praktyka wdzięczności to wiele korzyści dla Ciebie:

  • Wdzięczność poprawia nasz nastrój.
  • Zmniejsza się stres i niepokój.
  • Zwiększa się ogólne poczucie zadowolenia i szczęścia.
  • Wzmacnia naszą pewność siebie i chęć działania.
  • Zwiększa poczucie własnej wartości.
  • Potrafimy skupić się na tym, co naprawdę dla nas ważne.
  • Poprawia jakość i długość snu (przy praktykowaniu wieczornym).
  • Widzimy czarno na białym, że (jednak) nie wszystko jest feee 😉

Jak praktykować wdzięczność?

Rano/wieczorem

Wybierz, co sprawdzi się lepiej dla Ciebie: praktyka poranna lub wieczorna. Możesz wybrać formę dziennika, pamiętnika lub listów. Jedyne, czego potrzebujesz, to kartka papieru / zeszyt i coś do pisania. Po prostu odpowiedz na pytanie: za co jestem dzisiaj wdzięczna / wdzięczny? Wypisz tyle rzeczy, ile uważasz za słuszne. Możesz codziennie powtarzać te same elementy.

Wybierz praktykę poranną… Jeśli zamiast listy to-do wolisz kilka rzeczy, za które jesteś wdzięczna. W ten sposób zaczniesz dzień od pozytywnego nastawienia i większej energii do działania. Odepchniesz choć trochę negatywne uczucia i myśli.
Wybierz praktykę wieczorną… Jeśli rano jesteś nieprzytomna i myślisz tylko o kawie  😉 Będzie to miły sposób na podsumowanie dnia.

W ciągu dnia

W ciągu dnia staraj się szukać  rzeczy, za które możesz być wdzięczna, a następnie doceniaj je. Może to być zapach porannej kawy, smak powideł na kanapce, czy śmiech bliskiej Ci osoby. Kiedy zaczniesz celowo szukać takich rzeczy, stanie się to Twoim nawykiem i wdzięczność będzie przychodziła naturalnie.

Przekaż swoją wdzięczność – małe akty dobroci

Każdego dnia w twoim życiu są ludzie, których dobrze znasz i tacy, których nie znasz w ogóle, a mimo wszystko mają wpływ na Twój dzień. To może być np. pan Jan z warzywniaka na rogu – zawsze podpowie, które jabłka będą najlepsze na szarlotkę. Sąsiadka Anka, która zawsze pamięta imię Twojego psa. Twój partner(-ka), który(-a) zrobił Ci herbatę malinową – remedium na gorszy dzień.
Jak okazywać im wdzięczność? Podziękuj im na swój własny sposób, np. zapytaj pana Jana o zdrowie, Ankę o plany na weekend itp.

Doświadczaj swojej wdzięczności

Nie tylko pisz, szukaj, czy przekazuj wdzięczność!
W swoim otoczeniu na pewno masz rzeczy, które powodują uczucie wdzięczności. Masz balkon albo ogród? Świetnie – czytaj na zewnątrz, pij kawę, sadź zioła. Lubisz gotować? Wypróbuj nowy przepis albo ugotuj swoje ulubione danie, a kiedy będziesz się nim zajadać, poczuj wdzięczność. Mieszkasz blisko parku? Pójdź na spacer, pobiegaj – doceń kontakt z naturą.

To, co przekonałam Cię do praktykowania wdzięczności? Może masz na to jakieś swoje sposoby?

Spodobało się? Pomogłam Ci?
Postaw mi kawę, bym mogła tworzyć więcej treści! :)
Wypiję za Twoje zdrowie :)