Ja to chyba lubię wyzwania… 😉 Jeszcze nie do końca w ludzie mają świadomość, czym jest coaching, a ja dokładam sobie kolejną rzecz do tłumaczenia. I to – w moim odczuciu – trudniejszą. Bo czym do cholery jest trening mentalny?!
O coachingu pisałam już, opisując fakty i mity na jego temat, to jak wygląda sesja coachingowa oraz radząc, kiedy powinieneś skorzystać z pomocy coacha. Myślę też, że całkiem fajnie wytłumaczyłam to w wywiadzie u Darka Owczarka.
Mam więc nadzieję, że moi stali Czytelnicy już temat coachingu mają mniej-więcej ogarnięty i wiedzą, jak odróżnić go od “kołczingu” 😉 Czas więc na kolejne wyzwanie: wyjaśnienie, czym jest trening mentalny. Bo od stycznia tego roku uczę się w Akademii Trenerów Mentalnych Jakuba B. Bączka i już oferuję narzędzia treningu mentalnego swoim Klientom. Uczę się tam metody Mental Power, która skupia się na pracy nad 5 obszarami: pewnością siebie, wewnętrznym spokojem (balansem), koncentracją, prawem do porażki i nawykiem zwyciężania. Więcej o Akademii Trenerów Mentalnych przeczytasz tutaj.
W tym wpisie...
Trening mentalny w sporcie
Tak, jak dużo nowych technologii wywodzi się z wojska, tak jeśli chodzi o kwestie psychiki, dużo rzeczy rodzi się w sporcie. Tak było z coachingiem, tak samo jest z treningiem mentalnym.
Standardowo w sporcie pracuje się nad 3 aspektami:
- trening fizyczny – np. siłowy, poprawianie kondycji, wydolności itp.
- trening techniczny – ćwiczenie poszczególnych umiejętności w danej dyscyplinie, np. serwis, odbiór piłki, atak w siatkówce,
- trening taktyczny – np. różne warianty rozegrania piłki w zależności od przeciwników.
Jednak ktoś kiedyś zauważył, że mając 2 zawodników na podobnym poziomie fizycznym, technicznym i taktycznym, wciąż bywało, że jeden ogrywał drugiego jak przedszkolaka. Co decydowało? Co było różnicą?
A jak często oglądając transmisje z zawodów słyszysz teksty w stylu “Zawiodła głowa”, “zabrakło koncentracji”, “brak mu mentalności zwycięzcy”? Trening mentalny to właśnie przygotowanie do zawodów też… głowy – umysłu, myśli.
Korzystał z tego regularnie Michael Phelps, 23-krotny mistrz olimpijski i 26-krotny mistrz świata w pływaniu. Już jako nastolatek do swojego treningu fizycznego dołożył też wizualizację – czyli trening mentalny. Dosłownie wyobrażał sobie każdą sekundę wyścigu, “rozgrywał” zawody w głowie.
Ale nie tylko sportowcy mogą korzystać z treningu mentalnego. Z powodzeniem wykorzystuje się go w biznesie czy po prostu w życiu osobistym.
Czym jest trening mentalny
Więc czym ten trening mentalny tak właściwie jest? W uproszczeniu, trening mentalny polega na wytrenowaniu sobie głowy, żeby myśleć i działać w pewien określony sposób i skuteczniej osiągać swoje cele.
Żeby to zrobić, trener mentalny wykorzystuje różne narzędzia, m.in:
- po prostu rozmowa :),
- coaching,
- wizualizacja,
- medytacja, mindfulness,
- kotwiczenie stanów,
- a czasami po prostu powie Ci, że dasz radę (np. przed samym wejściem na boisko).
Proces zaczyna się od wyznaczenia celów – efektów, jakie chcesz osiągnąć w czasie pracy. Rozmawiamy dużo o emocjach, przekonaniach, wartościach. W treningu mentalnym korzystam dużo z najnowszych osiągnięć neuronauki i psychologii – wiedząc, jak funkcjonuje nasz mózg i umysł, łatwiej jest go skłonić do zmiany 🙂 Moim celem jako trenera jest nauczenie Cię, jak stosować te narzędzia samodzielnie, byś nie musiał już do mnie wracać!
W czym może Ci pomóc trening mentalny?
Nie chcę przekonywać, że to remedium na każdy problem, bo absolutnie tak nie jest. Ale skoro “wszystko zaczyna się w głowie”… 😉 Ja sama (poza zajęciami) uczestniczyłam w 1 sesji treningu mentalnego. Pozwoliła mi ona lepiej zadbać o work-life balance. Przeprojektowałam swój dzień, ustaliłam konkretne godziny i miejsca pracy. Czuję się dużo spokojniejsza.
Trening mentalny może Ci pomóc m.in. w następujących kwestiach:
- zwiększenie pewności siebie i poczucia własnej wartości,
- odnalezienie wewnętrznego spokoju,
- samoakceptacja,
- zwiększenie efektywności w działaniach, osiąganiu celów,
- polepszenie wyników w sporcie.
Jeśli któraś z powyższych kwestii jest dla Ciebie w tym momencie ważna i chcesz nad nią popracować, umów się ze mną na gratisową sesję wstępną i przekonaj się, czy trening mentalny to rozwiązanie dla Ciebie.