trening mentalny wrocław

Ja to chyba lubię wyzwania… 😉 Jeszcze nie do końca w ludzie mają świadomość, czym jest coaching, a ja dokładam sobie kolejną rzecz do tłumaczenia. I to – w moim odczuciu – trudniejszą. Bo czym do cholery jest trening mentalny?!

O coachingu pisałam już, opisując fakty i mity na jego temat, to jak wygląda sesja coachingowa oraz radząc, kiedy powinieneś skorzystać z pomocy coacha. Myślę też, że całkiem fajnie wytłumaczyłam to w wywiadzie u Darka Owczarka.

Mam więc nadzieję, że moi stali Czytelnicy już temat coachingu mają mniej-więcej ogarnięty i wiedzą, jak odróżnić go od “kołczingu” 😉 Czas więc na kolejne wyzwanie: wyjaśnienie, czym jest trening mentalny. Bo od stycznia tego roku uczę się w Akademii Trenerów Mentalnych Jakuba B. Bączka i już oferuję narzędzia treningu mentalnego swoim Klientom. Uczę się tam metody Mental Power, która skupia się na pracy nad 5 obszarami: pewnością siebie, wewnętrznym spokojem (balansem), koncentracją, prawem do porażki i nawykiem zwyciężania. Więcej o Akademii Trenerów Mentalnych przeczytasz tutaj.

Trening mentalny w sporcie

Tak, jak dużo nowych technologii wywodzi się z wojska, tak jeśli chodzi o kwestie psychiki, dużo rzeczy rodzi się w sporcie. Tak było z coachingiem, tak samo jest z treningiem mentalnym.

Standardowo w sporcie pracuje się nad 3 aspektami:

 • trening fizyczny – np. siłowy, poprawianie kondycji, wydolności itp.
 • trening techniczny – ćwiczenie poszczególnych umiejętności w danej dyscyplinie, np. serwis, odbiór piłki, atak w siatkówce,
 • trening taktyczny – np. różne warianty rozegrania piłki w zależności od przeciwników.

Jednak ktoś kiedyś zauważył, że mając 2 zawodników na podobnym poziomie fizycznym, technicznym i taktycznym, wciąż bywało, że jeden ogrywał drugiego jak przedszkolaka. Co decydowało? Co było różnicą?

A jak często oglądając transmisje z zawodów słyszysz teksty w stylu “Zawiodła głowa”, “zabrakło koncentracji”, “brak mu mentalności zwycięzcy”? Trening mentalny to właśnie przygotowanie do zawodów też… głowy – umysłu, myśli.

Korzystał z tego regularnie Michael Phelps, 23-krotny mistrz olimpijski i 26-krotny mistrz świata w pływaniu. Już jako nastolatek do swojego treningu fizycznego dołożył też wizualizację – czyli trening mentalny. Dosłownie wyobrażał sobie każdą sekundę wyścigu, “rozgrywał” zawody w głowie.

Ale nie tylko sportowcy mogą korzystać z treningu mentalnego. Z powodzeniem wykorzystuje się go w biznesie czy po prostu w życiu osobistym.

Czym jest trening mentalny

Więc czym ten trening mentalny tak właściwie jest? W uproszczeniu, trening mentalny polega na wytrenowaniu sobie głowy, żeby myśleć i działać w pewien określony sposób i skuteczniej osiągać swoje cele.

Żeby to zrobić, trener mentalny wykorzystuje różne narzędzia, m.in:

 • po prostu rozmowa :),
 • coaching,
 • wizualizacja,
 • medytacja, mindfulness,
 • kotwiczenie stanów,
 • a czasami po prostu powie Ci, że dasz radę (np. przed samym wejściem na boisko).

Proces zaczyna się od wyznaczenia celów – efektów, jakie chcesz osiągnąć w czasie pracy. Rozmawiamy dużo o emocjach, przekonaniach, wartościach. W treningu mentalnym korzystam dużo z najnowszych osiągnięć neuronauki i psychologii – wiedząc, jak funkcjonuje nasz mózg i umysł, łatwiej jest go skłonić do zmiany 🙂 Moim celem jako trenera jest nauczenie Cię, jak stosować te narzędzia samodzielnie, byś nie musiał już do mnie wracać!

W czym może Ci pomóc trening mentalny?

Nie chcę przekonywać, że to remedium na każdy problem, bo absolutnie tak nie jest. Ale skoro “wszystko zaczyna się w głowie”… 😉 Ja sama (poza zajęciami) uczestniczyłam w 1 sesji treningu mentalnego. Pozwoliła mi ona lepiej zadbać o work-life balance. Przeprojektowałam swój dzień, ustaliłam konkretne godziny i miejsca pracy. Czuję się dużo spokojniejsza.

Trening mentalny może Ci pomóc m.in. w następujących kwestiach:

 • zwiększenie pewności siebie i poczucia własnej wartości,
 • odnalezienie wewnętrznego spokoju,
 • samoakceptacja,
 • zwiększenie efektywności w działaniach, osiąganiu celów,
 • polepszenie wyników w sporcie.

Jeśli któraś z powyższych kwestii jest dla Ciebie w tym momencie ważna i chcesz nad nią popracować, umów się ze mną na gratisową sesję wstępną i przekonaj się, czy trening mentalny to rozwiązanie dla Ciebie.

 

A w komentarzu koniecznie daj mi znać, czy słyszałaś/eś wcześniej o treningu mentalnym?

Spodobało się? Pomogłam Ci?
Postaw mi kawę, bym mogła tworzyć więcej treści! :)
Wypiję za Twoje zdrowie :)