pewność-siebieGdybym tylko była choć trochę bardziej pewna siebie… No właśnie? To co? Gdybyś nagle stała się o 5% bardziej pewna siebie, co by się stało? Co by było możliwe?

A teraz: czy możliwe jest, by podnieść swoją pewność siebie, nawet o te 5%?

Dobra wiadomość: tak. Bo pewność siebie to nie jest tylko cecha, z którą się rodzimy i nie jest dana raz na zawsze. Pewność siebie można w sobie zbudować, można nabyć pewne umiejętności, które podniosą Twoją pewność siebie, a także można ją w sobie wzbudzać jako stan. Zajmijmy się najpierw tą ostatnią kwestią.

Pewność siebie jako stan

Bardzo możliwe, że skoro czytasz ten artykuł, to uważasz się za osobę niepewną siebie – i do takich waśnie osób go kieruję. A więc jesteś niepewna siebie…

…ale przypomnij sobie choć jedną sytuację, w której wykazałaś się tą pewnością siebie. Może zagadałaś do jakiegoś mężczyzny i zaprosiłaś go na kawę? Może po rozmowie kwalifikacyjnej czułaś się tak, jakbyś zmiotła komisję z ziemi? Może występowałaś ostatnio publicznie? Znajdź choć jeden przykład.

Jestem pewna, że go znalazłaś – bo pewność siebie to nie tylko cecha. To też stan, w który możemy się świadomie lub nieświadomie wprowadzić. Nieświadomie – np. w towarzystwie konkretnej osoby, w konkretnej sytuacji (np. masz przekonanie, że każda rozmowa kwalifikacyjna idzie Ci świetnie). Jak to zrobić świadomie? O tym za chwilę.

Czasem zdarza się, że Klient mówi mi: w pracy jestem super pewny siebie i asertywny, ale w domu i w życiu prywatnym już nie… (albo na odwrót). Czy to rozdwojenie jaźni? Nie. To dowód na to, że pewność siebie nie jest tylko stałą cechą.

Przed Tobą jakieś wyzwanie i przydałaby Ci się większa pewność siebie? Wypróbuj moje 2 ulubione sposoby:

  •        postawa mocy – co robią sportowcy, gdy wygrywają? Przypomnij sobie np. biegaczy przekraczających linię mety. Co robią? Podnoszą ręce wysoko do góry! Co ciekawe, badania pokazują, że robią to także sportowcy niewidomi, którzy nigdy nie widzieli innych wykonujących taki gest… Jest to coś naturalnego. Pisze o tym Amy Cuddy w książce „Wstań”:

Spontaniczne wyrażanie dumy także wydaje się uniwersalne. Tracy i David Matsumoto przeanalizowali zdjęcia sportowców z ponad trzydziestu krajów zrobione po przegranych lub wygranych walkach judo na olimpiadzie i paraolimpiadzie w 2004 roku.Sportowcy z całego świata mieli tendencję do przejawiania podobnych zachowań po zwycięstwie (uśmiechali się, odchylali głowę do tyłu, unosili ręce na kształt litery V, wypinali pierś) i po porażce (garbili  się, spuszczali głowę i pochylali ramiona). Działo się tak nawet w wypadku zawodników z kultur kolektywistycznych, w których duma nie jest wysoko ceniona, a niekiedy nawet zniechęca się do jej okazywania. Jednak chyba najsilniejszym dowodem na to, że ten rodzaj ekspresji jest wrodzony, wydaje się fakt, że nawet sportowcy niewidomi od urodzenia – tacy, którzy nigdy nie widzieli, jak inna osoba wyraża dumę, poczucie władzy albo zwycięstwa – wyrażali radość z wygranej w taki sam sposób.

Okazuje się, że pozycja taka wzbudza w naszym organizmie wydzielanie testosteronu, hormonu niezwykle ważnego w kwestii poczucia pewności siebie. Przed jakimś wyzwaniem stań więc przez min. 2 minuty w geście zwycięstwa – w rękami wysoko w górze, w kształcie litery V (jak victoria, zwycięstwo!). Sprawdź – to działa!

  •        ekspansywność – wybierz się na spacer po jakimś ruchliwym miejscu (rynek, dworzec, galeria handlowa). Wyprostuj się, unieś lekko głowę, patrz prosto przed siebie. I idź. Zauważysz, że tłum się przed Tobą rozstępuje jak Morze Czerwone w biblijnej historii Mojżesza!

To sposoby na wzbudzenie w sobie stanu pewności siebie, ale regularne ich ćwiczenie pozwoli budować w Tobie powoli pewność siebie jako cechę.

Pewność siebie jako cecha

Znasz pewnie takie osoby, które już od małego wykazywały zdolności przywódcze, potrafiły walczyć o swoje, głośno wyrażać swoje opinie. I pewnie im nieraz zazdrościłeś, że się tacy urodzili. A Ty stanęłaś akurat w kolejne po coś innego i pewności siebie dla Ciebie już zabrakło.

Ale to nie znaczy, że nie można nic z tym zrobić.

Jasne, są tacy, co się z tym rodzą. Dużą robotę robi też wychowanie. Ale na szczęście możemy się zmieniać.

Istnieje kilka głównych elementów, które wpływają na pewność siebie. Jeśli o nie regularnie zadbasz, Twoja pewność siebie będzie stabilnie wzrastać:

  •        mów i myśl o sobie dobrze – więcej w osobnym artykule
  •        doceniaj się za każdy, nawet mały sukces,
  •        dbaj o zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną,
  •        dbaj o relacje z innymi – grono przyjaciół, stabilny związek – człowiek to istota stadna i obecność innych pozwala nam czuć się lepiej,

Uważam też, że ogromnie ważnym elementem pewności siebie jako cechy jest wysokie poczucie własnej wartości. Gdy wiesz, co potrafisz, jesteś świadomy swoich kompetencji i osiągnięć, ale przede wszystkim… akceptujesz to, jaki jesteś, kim jesteś i kochasz siebie, wzrasta też Twoja pewność siebie i wiara we własne możliwości.

O poczuciu własnej wartości mówiłam podczas serii webinarów „3 kroki do samoakceptacji”. Nagrania znajdziesz na mojej platformie kursów.

Spodobało się? Pomogłam Ci?
Postaw mi kawę, bym mogła tworzyć więcej treści! 🙂
Wypiję za Twoje zdrowie 🙂