Co zrobić by ruszyć z miejscaW życiu niemal każdego z nas przychodzą takie momenty, kiedy czujemy, że utknęliśmy. Stoimy w miejscu i nie wiemy, co dalej. Dotyczy to nie tylko życia zawodowego – może to się zdarzyć w każdej chwili i w każdej dziedzinie życia. Jeśli jesteś właśnie w takiej sytuacji, sprawdź, jak możesz ruszyć z miejsca.

Zerwij z rutyną – zmień 1 nawyk

Czasami przyczyna tego utknięcia jest bardzo prosta – zaczyna nam doskwierać nuda. Codziennie taki sam plan dnia, te same nawyki. Zaczynają nam przez to brzydnąć nawet dotychczas lubiane czynności. Prześledź swój plan dnia – czy codziennie wygląda niemal tak samo? Zmień to!

Wybierz 1 nawyk, jedną rzecz, którą codziennie robisz tak samo i zamiast niej rób coś innego.
Wstajesz i od razu idziesz do kuchni robić śniadanie? Najpierw podejdź do okna, pooglądaj przez chwilę świat, porozciągaj się!

Wracasz z pracy tramwajem, wpatrzony w telefon? Zamiast tego słuchaj podcastu i daj odpocząć oczom!

Z przystanku idziesz prosto do domu? Zrób kółeczko wokół osiedla!

Wchodzisz do domu i zalegasz na kanapie? Najpierw zrób 10 pajacyków! Zobaczysz, że od razu dostaniesz nowych sił i kanapa przestanie Cię przyciągać jak magnes. Nagle okaże się, że masz czas wolny, tylko marnowałeś go…

Co Ty od dziś będziesz robić inaczej? 🙂

Narysuj mapę i sprawdź, gdzie utknąłeś

Piszę całkiem serio. Jeśli nie możesz ruszyć z miejsca i Ci to doskwiera, to znaczy, że gdzieś szedłeś i nie możesz tam dojść. Weź kartkę papieru i narysuj ścieżkę. Obraz i metafora to doskonała pożywka dla mózgu – pomoże Ci to odnaleźć nowe pomysły.

Zobacz: gdzie teraz jesteś? Przyjrzyj się i zastanów, co to tak naprawdę znaczy, że utknąłeś. Gdzie utknąłeś? Co spowodowało, że utknąłeś?
Być może utknąłeś przed rozwidleniem dróg i nie wiesz, którą wybrać? Czego tak naprawdę dotyczy ten dylemat?

Być może nagle na Twojej drodze wyrosła ściana. Jak wysoka jest? Jak ją zdefiniujesz – czym ona tak naprawdę jest? Czego potrzebujesz, by ją ominąć?

Jak wygląda Twoja mapa? 🙂

Szukaj inspiracji

Utknięcie często wiąże się z tym, że naprawdę nie wiemy, co mamy dalej robić. Ta sytuacja najbardziej kojarzy mi się z życiem zawodowym. Jeśli brak Ci pomysłów, to… poszukaj inspiracji! Wybierz się na spacer po swoim mieście i przyjrzyj się tabliczkom przy siedzibach firm albo sklepom i punktom usługowym. Może znajdziesz ciekawy pomysł na siebie?

Inny sposób to targi pracy. Albo nawet przejrzenie ofert pracy – tak po prostu, bez żadnych filtrów. Dużo inspiracji dają też rozmowy z nowo poznanymi ludźmi. Proponuję Ci, żebyś połączył poznawanie nowych ludzi z poszerzaniem horyzontów i umiejętności i wybrał się na jakieś ciekawe warsztaty, np. z rękodzieła. To dodatkowe zerwanie z rutyną!

Gdzie Ty poszukasz inspiracji? 🙂

Wyznacz cel i wykonaj pierwszy krok

Najczęściej jednak utknięcie zdarza się, gdy nie mamy wyznaczonego celu. Nic dziwnego – w którą stronę iść, gdy nie wiem, gdzie chcę dojść? Jeśli uważasz że to właśnie Twój przypadek, zdefiniuj swoje nowe cele – życiowe, zawodowe. Przydatne mogą być te artykuły: jak odkryć, co chcę dalej robić w życiu, jak wyznaczać cele zawodowe.

Może być to nawet jakiś mały cel, np. na przyszły rok czy kwartał. Takim małym celem może być np. udział w szkoleniu podnoszącym kwalifikacje lub przeczytanie 5 książek branżowych.

Gdy już wyznaczysz cel, zadbaj o to, by jak najszybciej wykonać pierwszy krok – nawet malutki, np. stworzenie listy tych książek.

Co Ty jeszcze dziś zrobisz dla osiągnięcia nowego celu? 🙂

Spodobało się? Pomogłam Ci?
Postaw mi kawę, bym mogła tworzyć więcej treści! :)
Wypiję za Twoje zdrowie :)