5 kroków do mistrzostwa krzysztof ignaczakW styczniu tego roku zaczęłam wspaniałą przygodę – dołączyłam do Akademii Trenerów Mentalnych i pod skrzydłami Jakuba B. Bączka, prekursora tej dziedziny w Polsce, uczę się treningu mentalnego. Jakub pracował z naszymi siatkarzami, gdy podczas Mistrzostw Świata w 2014 sięgali po złoto. Jednym z tych siatkarzy był Krzysztof Ignaczak, którego miałam okazję poznać podczas pierwszego zjazdu Akademii. Dziś podzielę się z Wami lekcjami, jakie wyciągnęłam z wystąpienia Krzysztofa i podpowiem, jak zdobywa się złoto 🙂

Ten dzień był magiczny. Oto nagle 2 metry ode mnie stoi jeden z moich nastoletnich idoli i robi przemówienie, całkiem niezłe zresztą (jak mówi Jakub B. Bączek, Krzysztof Ignaczak to najlepszy siatkarz wśród mówców i najlepszy mówca wśród siatkarzy 😉 ). Za chwilę na mojej szyi zawiśnie krążek z najcenniejszego kruszcu… Nogi mi się trzęsą, głos drży (gdy miałam okazję zadać pytanie). Na szczęście byłam w stanie robić notatki, bo inaczej ten wpis by nie powstał 😉

Poznaj 5 zasad, które pozwoliły dojść Krzyśkowi Ignaczakowi do poziomu mistrzowskiego.

Im bardziej jesteśmy świadomi swoich ograniczeń, tym większy osiągniemy sukces

Wielu ludzi popada w bardzo ograniczające myślenie, że żeby być mistrzem, trzeba być najlepszym we wszystkich możliwych aspektach swojej dziedziny. Nie można mieć ani jednej słabości. To błąd. Podciągamy się w nieskończoność w tych słabszych elementach, a nie zwracamy uwagi na to, co w nas dobre. Katujemy się tym, że jeszcze nie potrafimy wszystkiego na 100%… W ten sposób nie dając sobie nawet pozwolenia na zwycięstwo.

Samoświadomość to klucz – bo to dzięki wyciąganiu wniosków, także z porażek, możemy stawać się coraz lepsi.

Perfekcja hamuje rozwój

Siostrzana zasada do zasady nr 1. Gdy dążymy do perfekcji, stajemy się powoli robotami – wszystko ma być podporządkowane jednemu celowi. Tymczasem Krzysiek radzi, by przede wszystkim czerpać przyjemność z tego, co się robi. Jeśli nie ma przyjemności, Twoje działanie staje się przymusowe. Za tym sukces nie pójdzie.

Podziel sobie swoje cele na małe kawałki i świętuj za każdym razem, gdy je osiągasz, nawet drobnostki. To paliwo napędowe dla rozwoju – bo skoro osiągasz cele, to znaczy, że potrafisz!

Krzysztof Ignaczak

Ja, Krzysztof Ignaczak i złoty medal 🙂

Bądź kreatywny

Na Twojej drodze do sukcesu staną przeróżne przeszkody i wyzwania. Rusz głową i użyj swojej kreatywności, by je pokonać! Bo nie ma takiego problemu, którego nie da się rozwiązać. Jeśli nie ma rozwiązania, to nie ma problemu.

Od siebie dodam, że praca ze swoją kreatywnością doskonale odpręża. Pamiętaj, że kreatywność to nie tylko tworzenie sztuki – to też wymyślenie np. 10 nietypowych sposobów na spędzenie przyszłego weekendu 🙂 Spróbuj!

Nie zapominaj o pokorze

Nie zawsze wygrasz. Czasami trzeba będzie zaliczyć bęcki i pogodzić się z tym, że są od Ciebie lepsi. Choć pewność siebie jest ważna w drodze do sukcesu, nie może przerodzić się w arogancję. Do tego potrzeba pokory i pogodzenia się z tym, że sukcesy przychodzą z czasem i trzeba za nie zapłacić wysoką cenę.

Pokora przyda się też w pracy zespołowej. Trzeba potrafić cieszyć się z sukcesu zespołu, nawet jeśli samemu nie dało się z siebie wszystkiego. I trzeba być z zespołem w trudnych momentach, nawet jeśli samemu dało się występ życia.

Czerp motywację z właściwych źródeł

Wybitni sportowcy wiedzą, że porażki to normalny styl rzeczy – nie da się ciągle wygrywać. Porażki to źródło wiedzy, ale i motywacji, by stawać się ciągle lepszym.

Motywacja ma iść z wnętrza – z tego, co chcesz osiągnąć, dokąd chcesz dojść. Z tego, że dokładnie wiesz, po co coś robisz, widzisz w tym głębszy sens. Jeśli ciągle szukasz odpowiedzi na pytanie “jak się zmotywować”, to prawdopodobnie realizujesz niewłaściwe cele – takie, w które nie wierzysz.

Daj znać w komentarzu, spotkanie z kim w ostatnim czasie wywarło na Tobie największe wrażenie.
Spotkanie z Krzysztofem było dla mnie niesamowitym przeżyciem i utwierdziło mnie w przekonaniu, że jestem w dobrym miejscu. Jestem już w połowie Akademii Trenerów Mentalnych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat treningu mentalnego? Chcesz popracować nad swoją głową? Napisz do mnie i umów się na bezpłatną sesję wstępną 🙂

Spodobało się? Pomogłam Ci?
Postaw mi kawę, bym mogła tworzyć więcej treści! :)
Wypiję za Twoje zdrowie :)