Obejrzyj i/lub przeczytaj streszczenie

Po co robić podsumowanie roku?

Grudzień, jako ostatni miesiąc roku, nieodłącznie kojarzy nam się z podsumowaniami, a także planami na kolejny rok. Czy warto robić sobie takie podsumowania? Po co je robić?

Warto, choć nie jest to potrzebne każdemu. Serdecznie polecam takie podsumowanie tym osobom, które mają zamiar wyciągnąć z tego jakieś konkretne wnioski i podziałać dalej. Wtedy ma to sens. Również wtedy, gdy chcesz się przyjrzeć, w jakim miejscu jesteś obecnie i w jakim kierunku idziesz.

Po co to robić? Sprawdzasz w ten sposób, czy ten rok był dla Ciebie dobry, co Ci ciekawego przyniósł. Możesz spojrzeć na swoje życie z góry i wyciągnąć wnioski. Dzięki takiemu podsumowaniu możesz wyznaczyć też cele na kolejny rok.

Kiedy wyznaczasz sobie cele i koniec roku jest jednym z kamieni milowych (bo nie musi być), wtedy takie podsumowanie jest konieczne! Sprawdzasz wtedy, czy jesteś na dobrej drodze do celu albo czy go osiągnąłeś – jeśli koniec roku miał być metą. Takie podsumowanie będzie świetną bazą do ewentualnej aktualizacji celów lub wyznaczenia nowych.

Jak zrobić sobie podsumowanie roku?

Mam taką fajną wskazówkę: jeśli nie pamiętasz, co dokładnie wydarzyło się od początku roku, przejrzyj swoją galerię w telefonie. Nawet, jeśli nie robiłeś zdjęć związanych np. z osiągnięciami zawodowymi, zdjęcia prywatne z tego okresu pozwolą odświeżyć pamięć. Sprawdź! To działa! Możesz też wykorzystać kalendarz, jeśli aktywnie go wypełniasz, albo Facebooka czy inne medium społecznościowe.

Zapewnij sobie co najmniej 30 minut spokoju. Usiądź z kartką i długopisem i przypomnij sobie, co ważnego działo się dla Ciebie w ubiegłym roku.

Co podsumowywać?

Odpowiedz sobie na pytania:

  • w jaki sposób się rozwinąłeś?
  • czego się nauczyłeś?
  • co się w Tobie zmieniło?
  • co osiągnąłeś?
  • jakie sukcesy masz za sobą? Nawet te najmniejsze!
  • co się nie udało – co można było zrobić lepiej?
  • czy idziesz w dobrym kierunku w kontekście celów? Czy cele się nie zmieniły?

Wyciągnij też wnioski z różnych wydarzeń w Twoim życiu. Czy dzięki pewnym nauczyłeś się czegoś? Mądrość życiowa to też ważna zdobycz!

 

Spodobało się? Pomogłam Ci?
Postaw mi kawę, bym mogła tworzyć więcej treści! :)
Wypiję za Twoje zdrowie :)