Jak wyznaczać cele zawodowe

Ostatnio cały świat mówi o wyznaczaniu i osiąganiu celów. Że to ważne, że sukces, że motywacja. To i ja dołożę swoją cegiełkę. Dlaczego? Bo to działa. Jeśli wyznaczysz sobie cel w odpowiedni sposób i będziesz pracować na jego realizację, nie ma opcji, żebyś go nie osiągnął. Z tego wpisu dowiesz się, jak wyznaczać cele zawodowe – ale z powodzeniem możesz przełożyć tę wiedzę na dowolny cel.

Konsekwencje braku celu

Wpis jest kontynuacją artykułu o tym, jak odnaleźć swoją drogę życiową. Gdy już masz obraz tego, co naprawdę chciałbyś w życiu robić, potrzebujesz konkretu. Potrzebujesz wiedzieć, gdzie dokładnie chcesz dojść, bo

„Jeżeli celujesz w nic – trafisz za każdym razem” – Zig Ziglar

Jeśli nie masz celu zawodowego, błąkasz się po swojej ścieżce kariery. Nie wiesz, w którą stronę iść. To stąd biorą się wszelkiego rodzaju dylematy zawodowe – z braku celu właśnie. Cel wyznacza drogę, którą powinieneś podążać, dzięki czemu zawsze wiesz, co wybrać.

Czy cele działają?

Skąd wiem, że to działa? Wiem po sobie. Już od liceum wyznaczałam sobie mniejsze i większe cele. Miejsce, w którym teraz jestem, jest wynikiem wcześniej podjętych decyzji. Może nie miałam dokładnie zaplanowanych miejsc, w których chcę pracować czy dokładnych dat. Wiedziałam jednak, że kiedyś chcę zarządzać własnym zespołem i/lub mieć własną firmę i chcę w pracy w jakiś sposób pomagać ludziom.

Naturalnym wyborem były więc dla mnie studia z zarządzania i zarządzania zasobami ludzkimi – dla niektórych gównokierunek do przebimbania, dla mnie mnóstwo pożytecznych informacji, z których do tej pory cały czas korzystam. W miarę zdobywania wiedzy, doświadczenia i poznawania siebie ukonkretyzowałam to pomaganie ludziom – chciałam pomagać ludziom odnaleźć i zdobywać wymarzoną pracę. To dlatego ukończyłam Akademię Projektantów Kariery Careerdesign i jestem na finiszu studiów coachingowych.

Jestem tam, gdzie chciałam być – mam własną firmę i pomagam ludziom.

Patrząc wstecz widzę, że nic nie działo się przypadkiem, nawet jeśli na pierwszy rzut oka tak to wyglądało. Wszystkie moje decyzje prowadziły do upragnionego celu. Czy osiadam na laurach? Jasne, że nie ???? Osiągnięcie jednego celu zazwyczaj wyzwala określenie następnego albo już wcześnie było częścią jednego mastercelu, jak nazywam główny, najważniejszy życiowy cel.

Dobra – do brzegu.

Jak wyznaczać cele zawodowe – dekalog celu

Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia celu (bo wiecie – nic nie zrobi się samo, do planu trzeba dodać działanie!), należy go w odpowiedni sposób wyznaczyć, określić, zaplanować. Być może znasz zasadę SMART – Specyficzny, Mierzalny itd.? To tylko 5 zasad – ja proponuję Ci kolejnych 5 i w ten sposób powstanie nam dekalog celu.

 

Żeby ułatwić Ci zrozumienie poszczególnych zasad, posłużę się przykładem. Wyobraź sobie sprzedawcę, którego praca przestała dawać mu satysfakcję. Osiąga super wyniki, ale czegoś mu brakuje. Zauważył, że w swojej pracy najbardziej lubił przygotowywanie i prezentowanie ofert dla klientów. Zrozumiał, że kręci go marketing. Postanowił, że chce zmienić pracę na specjalistę do spraw marketingu.

Sprzedawca – Specjalista ds. marketingu

Jak wyznaczać cele zawodowe1. Konkretny – tutaj doprecyzowujesz swój mglisty cel, żeby uniknąć nieporozumień z samym sobą. Żeby nie okazało się, że przymykasz na coś oko.
Co dokładnie rozumiesz przez specjalistę? Na czym dokładnie ma polegać Twoja praca? Marketing – czyli co? Chcesz pracować w korporacji czy dla małej firmy? A może chcesz być freelancerem? Marketing tradycyjny czy online?

 

 

Jak wyznaczać cele zawodowe2. Realny – nie zostaniesz astronautą NASA, gdy wymarzysz sobie to w wieku 40 lat, ale już bycie marketingowcem w tym wieku jest zdecydowanie możliwe. Ocena realności nie może być Twoją subiektywną oceną – musisz mieć dowody, że to faktycznie jest w Twoim zasięgu. Czy potrzebujesz jakiegoś specjalistycznego wykształcenia i czy zdążysz je zdobyć? Czy słyszałeś o kimś, komu się udało to osiągnąć przed Tobą?

 

Jak wyznaczać cele zawodowe3. Mierzalny – potrzebujesz określić miarę dla Twojego celu, a także podzielić go na mniejsze cele – kamienie milowe, których osiągnięcie będzie Cię dodatkowo motywować a także dawać sygnał, że podążasz w dobrą stronę. Co musi się stać, byś był specjalistą ds. marketingu? Skąd będziesz wiedział, że już nim jesteś – czy będzie to po ukończeniu jakiegoś kursu, czy dopiero po podpisaniu umowy o pracę z takim tytułem? W jaki sposób będziesz mierzył swój postęp w czasie?

 

Jak wyznaczać cele zawodowe4. Określony w czasie – cele można osiągać, a raczej nie osiągać, w nieskończoność. Zawsze pojawi się jakaś wymówka, dlaczego masz odłożyć cel. Data działa motywująco i pozwala trzymać się w ryzach. Do kiedy chcesz zostać specjalistą ds. marketingu? Kiedy osiągniesz poszczególne kamienie milowe?

 

 

Jak wyznaczać cele zawodowe5. Atrakcyjny – nie da się inaczej. Jest to bardzo ważny punkt i tutaj często cele się wysypują, bo chcemy zrealizować cele czyjeś, zamiast swoich. Cel musi sam w sobie stanowić dla Ciebie zachętę do pracy. To motywacja wewnętrzna pozwala nam wytrwać w realizacji celu. Co jest dla Ciebie takiego fajnego w byciu specjalistą ds. marketingu? Co Ci to da, gdy już nim będziesz? Czy przybliży Cię to do realizacji jakiegoś innego celu? Czy ta praca jest zgoda z Twoimi zainteresowaniami i wartościami?

 

  Jak wyznaczać cele zawodowe

6. Ambitny – łatwe cele łatwo się osiąga, ale nie stanowią one wyzwania, a przez to nie są motywujące. Co muszę poświęcić, żeby zostać specjalistą ds. marketingu – czas, pieniądze? Z czego muszę zrezygnować? Na ile będzie to dla mnie trudne?

 

 

 

Jak wyznaczać cele zawodowe7. Pozytywnie zdefiniowany – cel nie może polegać na uciekaniu od czegoś, tzn. nie powinien być zdefiniowany w ten sposób: Nie chcę być już sprzedawcą. Jeśli nie chcesz być sprzedawcą – kim chcesz być w zamian? -> Chcę być specjalistą ds. marketingu. Może pokażę inne, nieco bardziej obrazowe przykłady:

NIE: Chcę przestać palić.
TAK: Chcę prowadzić zdrowy styl życia.

NIE: Nie chcę więcej przyjmować na siebie zbyt wielu zadań.
TAK: Chcę być asertywna w kontakcie z szefem i odmawiać, gdy zleca mi zbyt wiele zadań.

Jak wyznaczać cele zawodowe8. W zasięgu kontroli – mamy wpływ tylko na nasze decyzje i działania. Nie możemy zmieniać kogoś innego. W naszym przykładzie jest to dość oczywiste, ale często ludzie wymyślają cele typu „Chciałbym, żeby mój szef był bardziej wyrozumiały”. Nie masz wpływu na szefa – masz jednak kilka wyjść z sytuacji, na które masz wpływ, np. zmiana stanowiska czy zmiana Twojego podejścia do szefa. Wracając do naszego przykładu – kto ma wpływ na to, czy mogę zostać specjalistą ds. marketingu? (Odpowiedź na to pytanie powinna być tylko jedna – kto zgadnie, jaka?). Co ja mogę zrobić, żeby nim zostać? Co może mi przeszkodzić w zostaniu specjalistą ds. marketingu?

 

 

Jak wyznaczać cele zawodowe9. Ekologiczny – bardzo ważny punkt. Nie chodzi tu o sprzątanie świata przy okazji zmiany profesji, a o wpływ na inne ważne sfery Twojego życia. Ekologiczny cel to taki, którego osiągnięcie nie wpłynie negatywnie na inne aspekty życia, inne cele, inne osoby. Czy gdy zostanę specjalistą ds. marketingu, nie zniszczę czegoś innego? Jak wpłynie to na mnie i na ważne dla mnie osoby? Co stracę, a co zyskam?

 

 

Jak wyznaczać cele zawodowe10. Możliwy do specyfikacji zmysłowej – wizualizacja osiągnięcia celu motywuje do jego osiągnięcia. Co będziesz czuł, gdy już zostaniesz specjalistą ds. marketingu? Gdzie będziesz? Z kim będziesz? Co będziesz widział, co będziesz słyszał? Ważne – czy te odczucia są pozytywne?

 

 

I jak? Czy po tym ćwiczeniu Twój cel wydaje się realniejszy? A może zrezygnowałeś z jego realizacji?

Ważna uwaga na koniec. Cele, szczególnie te zawodowe, nie są wyznaczane raz na zawsze. Na podstawie różnych życiowych doświadczeń cele możemy modyfikować albo nawet całkiem z nich rezygnować, jeśli nie widzimy dalszego sensu ich realizacji. Może się okazać, że w trakcie kursu marketingowego zainteresujesz się psychologią i będzie Cię jednak pociągać bardziej, niż marketing. Może się okazać, że zainspirował Cię osoba prowadząca kurs marketingowy i jednak pozostaniesz w obszarze sprzedaży, ale jako trener. A może po paru latach pracy jako specjalista ds. marketingu w korporacji postanowisz otworzyć własną agencję social media.

I wiesz co? To wszystko jest w porządku. To Twoje życie i Twoje decyzje. Masz stery w rękach i to Ty masz wpływ na to, gdzie dopłynie ten statek. Pomyślnych wiatrów!

Spodobało się? Pomogłam Ci?
Postaw mi kawę, bym mogła tworzyć więcej treści! 🙂
Wypiję za Twoje zdrowie 🙂