Bo co to za życie, w którym nie możesz się zatrzymać i poświęcić chwili dla siebie?

Pomysł na kurs walki ze stresem

Odkąd uczę się w Akademii Trenerów Mentalnych, zaczęłam głębiej interesować się tematem szczęścia, dobrostanu, dobrego życia. Zaczęłam pilniej obserwować siebie i zmiany, jakie zachodzą we mnie w ostatnim czasie. Zauważyłam jedną rzecz, która drastycznie zmalała odkąd założyłam własną działalność – na początku osiągając wartości ekstremalne, takie, że nie mogłam spać w nocy.

Ta rzecz to stres. Nauczyłam się mniej stresować w ogóle, lepiej z nim walczyć, gdy się pojawia i szybciej się uspokajać, a także bardziej koncentrować na tym, co ważne. Zauważyłam, że stres naprawdę potrafi namieszać w życiu, a dzięki narzędziom poznanym w Akademii skutecznie pomogłam już odnaleźć spokój sobie i moim Klientom.

Postanowiłam więc wyjść z moją wiedzą szerzej i wpadłam na pomysł kursu e-mailowego, którego celem byłoby nauczyć uczestników takich narzędzi, by obniżyli poziom stresu w swoim życiu. Zamysł: 15 minut dziennie, 28 dni. Krótko, ale regularnie. Stworzyłam ankietę, w której poprosiłam moich odbiorców o opinię (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i jednocześnie mi pomóc, ankietę znajdziesz tutaj.

I kilka opinii bardzo mnie zasmuciło.

Skąd bierze się stres i dlaczego tego nie zauważasz?

Zasmuciło z jednej strony, z drugiej – ogromnie wkurzyło i napisałam bardzo emocjonalny post na Facebooku, który tutaj nieco bardziej rozwinę. Otóż w ankiecie pojawiły się głosy, że 15 minut dziennie to za dużo/za często, że i tak jest tyle rzeczy w ciągu dnia do zrobienia i jeszcze do tego kurs…

HALO! Czy naprawdę nie widzisz tego połączenia?

Że stresujesz się WŁAŚNIE DLATEGO, że nie masz dla siebie tych 15 minut dziennie i że masz za dużo na głowie?

Są pewne obowiązki, których obejść się nie da: praca, opieka nad dzieckiem – wiadomo. Często jednak giniemy pod presją rzeczy, które sami sobie niepotrzebnie wrzucamy na głowę, bo wydaje nam się, że tego oczekują od nas inni albo mamy wobec siebie zbyt wysokie oczekiwania. 

Widziałam już wiele przypadków, że te osoby, które najbardziej narzekały na brak czasu, narzucały sobie mnóstwo rzeczy do zrobienia – tak dużo, że ostatecznie nie robiły nic, bo nie wiedziały, za co się zabrać najpierw. A potem… tak! Stresowały się, bo nic nie zrobiły!

Jednocześnie znam wiele osób, które naprawdę mają wiele obowiązków i jednocześnie nie biadolą, że nie mają czasu. Jeśli trzeba, wcisnęłyby jeszcze 5 dodatkowych zadań do napiętego grafiku. Najczęściej to właśnie te osoby nie zapominają w tym pośpiechu o chwili dla siebie.

Stresujesz się, bo nie dbasz o siebie

Długo myślałam o formie tego kursu. E-book? Kurs wideo? Ale stwierdziłam, że najlepsza będzie forma codziennych, krótkich ćwiczeń. To nie będzie tak, że codziennie będzie jakaś nowa, rewolucyjna metoda walki ze stresem i nie zdążysz tego wszystkiego przerobić. Nie, kolejne zadania będą raczej pogłębieniem poprzednich.

Ja SPECJALNIE wymyśliłam codzienne, ale krótkie zadania, żeby zmotywować uczestników do znalezienia tych 15 minut dziennie dla siebie. Ba! Jeśli zjada Cię stres, nie musisz od razu kupować mojego kursu – po prostu ZNAJDŹ DLA SIEBIE 15 MINUT DZIENNIE!

Nie wierzę, że naprawdę nie jesteś w stanie poświęcić sobie 1% doby. A jeśli nie jesteś… to czy Ty w ogóle żyjesz?

Jest takie stare powiedzenie w nurcie zen:

“Powinieneś medytować 20 minut dziennie. No chyba że jesteś zbyt zajęty – wtedy medytuj przez godzinę”

Znalezienie tej chwili dla siebie w ciągu dnia to najprostsza forma zadbania o siebie. 15 minut na chwilę spokoju – tylko tyle.

Nie musi to być 15 minut czytania mądrych książek.

Nie musi to być 15 minut oglądania motywacyjnych filmików.

Nie musi to być 15 minut ćwiczeń fizycznych.

Wystarczy 15 minut z kubkiem herbaty, bez myślenia o niczym szczególnym.

Jeśli naprawdę chcesz wygrać ze stresem, zrób wszystko, żeby go pokonać! Jeśli trzeba, wstań 15 minut wcześniej albo idź spać 15 minut później. Czy to naprawdę tak wiele? Tu chodzi o Twoje zdrowie i samopoczucie!

Jeśli potrzebujesz spokoju i skupienia, zacznij od siebie i oddychaj. Poznaj 5 ćwiczeń na złapanie oddechu. Pobierz bezpłatnego e-booka 

Spodobało się? Pomogłam Ci?
Postaw mi kawę, bym mogła tworzyć więcej treści! 🙂
Wypiję za Twoje zdrowie 🙂