pomysł na biznes

„Chcę coś zmienić w swoim życiu. Myślę o własnym biznesie, ale nie wiem, co to miałoby być” – coraz częściej otrzymuję tego typu wiadomości z prośbą o pomoc. Jeszcze więcej widzę postów na biznesowych grupach na FB z pytaniami „Jak znaleźć pomysł na biznes?” czy „Co się teraz opłaca otworzyć?”. To prosty sposób na szybkie wypalenie. Co musisz wziąć pod uwagę, by temu zapobiec i prowadzić biznes w zgodzie ze sobą, by poza dobrymi zarobkami dawał Ci frajdę i satysfakcję?

Dlaczego chcesz założyć własny biznes?

Gdy ktoś mi mówi, że chce założyć własny biznes, ale nie wie jaki, moje pierwsze pytanie brzmi: To dlaczego właściwie chcesz założyć własną firmę?

W odpowiedzi dostaję zazwyczaj dużo misiów. Mi się wydaje że to, mi się wydaje że tamto… Buduje się od dłuższego czasu w internecie idealny wizerunek własnego biznesu: każdy to może robić, wystarczy uczyć innych tego, co umiesz, będziesz mieć więcej wolnego czasu, a sufit w zarobkach nie istnieje.

Moim zdaniem prawidłowy kierunek w zakładaniu własnego biznesu wygląda tak:

najpierw POMYSŁ -> potem DECYZJA

Odwrotna droga może sprawić, że się rozczarujesz i stworzysz sobie miejsce pracy, zamiast prosperującego biznesu. Jak więc zacząć od pomysłu?

Jak wybrać pomysł na biznes w zgodzie ze sobą

A więc pomysł przed decyzją o własnym biznesie. Jak wpaść na ten pomysł?

Być może myślisz, że musisz wyjść od PASJI.

Bo tak wszyscy mówią, że biznes zbudowany na pasji jest taki fajny.

Ale z pasją jest wiele problemów. Po pierwsze, gdy stanie się pracą, może przestać być przyjemnością. Po drugie, to że coś jest Twoją pasją, nie znaczy, że jesteś w tym na tyle dobra, by ktoś Ci za to zapłacił. A nawet jeśli jesteś dobra – nie znaczy to, że jesteś dobra w sprzedawaniu tego. Dlatego pasji w moim równaniu nie ma.

Moje równanie na pomysł na biznes w zgodzie ze sobą:

mocne strony + wartości + wizja (marzenia) + misja

co chcę robić w życiu

Model ID (Idealnie Dopasowanej), Emilia Wojciechowska
rys. Joanna Ambroz

To równanie nie tylko na pomysł, ale i na sprawdzenie już prowadzonego biznesu – jeśli czujesz, że coś jest nie tak, czujesz, że działasz wbrew sobie albo nie czujesz radości lub satysfakcji – sprawdź, czy nie szwankuje któryś z wymienionych elementów. Wszystkie te elementy odnieś do siebie, a także do swojego biznesu (zarówno Ty, jak i Twój biznes macie mocne strony, wartości, misję, wizję – najczęściej są one spójne).

Szerszy opis tych elementów, które pochodzą z mojego autorskiego Modelu ID, znajdziesz we wpisie „Co chcę robić w życiu” – nie przeklejam go tutaj, żeby roboty Google nie oskarżyły mnie o plagiat 😉

Te elementy pozwolą Ci poznać siebie i wyznaczyć sobie cele życiowe i zawodowe. Dopiero potem odpowiedz sobie na pytanie: w jaki sposób mogę osiągnąć te cele? Bo może okazać się, że własna firma w ogóle nie pozwoli Ci na realizację tych celów!

Czy własny biznes to jedyna opcja?

Jeśli np. cenisz sobie stabilność, bezpieczeństwo i brak ryzyka – własny biznes nie będzie dla Ciebie. A przynajmniej dopóki nie rozwiniesz go do takiego stabilnego poziomu 🙂

Droga do realizacji Twoich celów może, ale wcale nie musi prowadzić przez założenie własnej firmy. Rozważ najpierw wszystkie możliwości i wybierz najlepszą dla siebie – zgodną ze swoimi mocnymi stronami, wartościami, wizją i misją.

Zamiast zadawać sobie pytanie: jak znaleźć pomysł na biznes?, zadaj sobie pytanie: dzięki jakiej ścieżce kariery mogę osiągnąć swoje życiowe cele?

Droga do własnego biznesu zaczyna się od poznania siebie – zacznij od tego, żeby uniknąć wypalenia, braku satysfakcji rozczarowania. Najpierw pomysł, potem decyzja!