Pisałam już Wam o elementach marki osobistej, o tym, czym jest marka osobista, dlaczego warto dbać o swoją markę osobistą jako pracownik, ale… jak właściwie zacząć? Od czego zacząć budowanie marki osobistej? Dziś mam naprawdę krótkie, konkretne wskazówki.

Gdy włączasz nawigację, bo chcesz gdzieś dojechać, musisz znać 2 punkty: swoje obecne położenie i miejsce docelowe. Gdy znasz tylko obecne miejsce, skąd nawigacja ma wiedzieć, gdzie jedziesz? Nie zgadnie sama. A gdy nie wiesz, gdzie jesteś, nawigacja nie wie, jaką wyznaczyć trasę.

Wiem, głupie, banalne, prawda? 😉 Ale dokładnie tak samo jest z każdym celem. Niektórzy próbują wyznaczać cele, mimo że nie zorientowali się w swojej obecnej sytuacji, ani nie wiedzą do końca, gdzie chcą dotrzeć.

A budowanie, rozwój marki osobistej to nic innego jak pewien cel! Żeby więc zacząć sensownie budować markę osobistą, potrzebujesz 2 rzeczy:

  • stanu obecnego – tego, jak jest teraz,
  • stanu docelowego – tego, go którego dążysz.

Jak jestem postrzegany teraz?

To pierwsze – i najprostsze! – pytanie, jakie warto sobie zadać, zaczynając pracę nad swoją marką osobistą. Pomyśl, jakie wrażenie możesz po sobie zostawiać w umysłach innych osób. Jaką opinię masz w pracy, w środowisku branżowym, wśród znajomych?

Jesteś znany jako specjalista od…? A może w ogóle nie jesteś znany? Cóż, ktoś Cię zna. Nie musisz być sławny, ale przez pewne grono osób jesteś znany.

No i koniecznie… wpisz swoje imię i nazwisko w Google i sprawdź, co wyskoczy 🙂

Jak chcę, by mnie postrzegano?

A to z kolei pytanie, które pozwoli ustalić punkt docelowy – czyli w jakim kierunku chcesz rozwijać swoją markę osobistą. Zadaj sobie wszystkie pytania z punktu powyżej, tylko odnieś je do przyszłości – jak chcę, żeby było? Możesz wykorzystać listę elementów marki osobistej i określić cele dla każdego z nich.

Obejrzyj szkolenie online!

No i ostatni krok 😉 Jeśli chcesz nauczyć się, jak budować swoją markę osobistą, zobacz nagranie szkolenia online Silna Marka Osobista. To szkolenie jest niezbędne, jeśli chcesz świadomie zarządzać swoim życiem zawodowym lub gdy jesteś przedsiębiorcą-twarzą swojej firmy.