3 najczęstsze błędy przy wycenie usług online i jak ich unikać

Wycena usług to jedno z najtrudniejszych zadań w biznesie online – niektóre moje klientki wręcz tego nienawidzą! A jednocześnie jest to jedna z najważniejszych decyzji do podjęcia. Prawidłowo ustalona cena pozwala Ci zarabiać odpowiednio, budować silną markę i czuć się pewnie w tym, co robisz. Niestety, błędy przy wycenie mogą prowadzić do problemów finansowych i poczucia niedowartościowania. Dlatego w tym artykule opowiem Ci o 3 najczęstszych błędach, jakie popełniają przedsiębiorczynie przy wycenie swoich usług online i podpowiem, jak ich unikać.

 

Błędy przy wycenie usług online

Niedoszacowanie wartości własnej pracy

Błąd, który ma najpoważniejsze konsekwencje, bo nie tylko sprawia, że mało zarabiasz, ale po jakimś czasie może wręcz doprowadzić do wypalenia zawodowego 🙁 

Wyceniając swoją pracę musisz wziąć pod uwagę wiele czynników i nie są to tylko koszty (o nich zresztą za chwilę). Czy bierzesz pod uwagę swoje wykształcenie, doświadczenie, kompetencje, czas i pieniądze poświęcone na rozwój, by teraz dostarczać jak najlepszą jakość klientom? Jestem przekonana, że nie (albo nie wszystko). Jestem też przekonana, że nie myślisz też o najważniejszym: o efektach, jakie Twoja praca daje klientowi.

To trochę jak w tej anegdocie o hydrauliku. Przyszedł, stuknął w jedną rurę młotkiem, działa. Zawołał 200 zł. – 200 zł? Pan tylko stuknął młotkiem! – oburzył się klient. – Za stuknięcie tylko 10 zł. Ale 190 zł za to, że wiedziałem, gdzie stuknąć… – odpowiedział mądry hydraulik. Rozwiązał on problem swojego klienta, bo miał wiedzę i doświadczenie. A klient już ma sprawną kanalizację.

 

Brak analizy kosztów

Niezmiennie zadziwia mnie to, jak mało przedsiębiorczyń wie, ile potrzebuje pieniędzy co miesiąc: zarówno na koszty biznesowe, jak i potrzeby życiowe. Twoje ceny powinny być ustalone tak, byś mogła te koszty pokrywać.

Często zdarza się też, że nie uwzględniasz wszystkich kosztów związanych z dostarczaniem usługi. Może swoje programy wliczasz, pewnie liczysz też swój czas pracy spędzonej konkretnie na usłudze, a co z czasem na pozyskanie i obsługę klienta? Na administrację? Marketing? To też Twój koszt!

Aby tego uniknąć, dokładnie przeanalizuj wszystkie koszty i regularnie aktualizuj swoje kalkulacje. Dzięki temu Twoja wycena będzie bardziej realistyczna i zapewni Ci stabilność finansową.

 

Konkurowanie tylko ceną

Ustalanie cen niższych niż konkurencja to kusząca strategia, szczególnie gdy zaczynasz w biznesie online. Ale nieuchronnie prowadzi ona do obniżenia wartości Twojej marki i niskiej rentowności. Zamiast konkurować tylko ceną, skup się na unikalnych wartościach i jakości swoich usług. 

Pomyśl też, czy na pewno chcesz przyciągać klientów, którzy przy wyborze usługodawcy kierują się najniższą ceną. Chyba domyślasz się, jak może wyglądać taka współpraca…

 

Skuteczne strategie unikania błędów przy wycenie usług w biznesie online

Kalkulacja kosztów

Dokładna kalkulacja kosztów to klucz do prawidłowej wyceny. Uwzględnij wszystkie elementy – czas, materiały, narzędzia, marketing, koszty operacyjne. Pomocne mogą być arkusze kalkulacyjne – takie, jakie znajdziesz w moim zestawie Złota Wycena. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje ceny są wyliczone tak, żebyś mogła nie tylko opłacić wszystkie koszty w biznesie, ale też regularnie go rozwijać.

 

Komunikacja wartości

Kluczem do przekonania klientów do Twoich cen jest skuteczna komunikacja wartości Twoich usług. Pokaż, dlaczego warto zapłacić więcej za Twoje usługi. Przedstaw unikalne korzyści, takie jak wysoka jakość, indywidualne podejście, Twoje doświadczenie i efekty w życiu klienta. Twórz przekonujące argumenty, które podkreślają wartość, jaką dostarczasz.

 

Nie zaglądaj klientowi do portfela

Klient zamawia u Ciebie jedną, drugą, trzecią usługę…⁣… i rachunek robi się naprawdę spory! Czy myślisz wtedy automatycznie o jakimś rabacie? 

Bardzo często to zauważam u moich Klientek. Myślą wtedy, że może klienta nie stać, może przesadziły, przecież mamy ciężkie czasy… To, co się pojawia wtedy w Twojej głowie, to TWOJE blokady finansowe, które przenosisz na klientów.

Nie dość, że nie pozwalasz zarobić sobie pełnej kwoty za to zamówienie, to jeszcze tak, jakbyś myślała, że klient nie jest w stanie tyle zarobić i wydać… Dlatego nie zaglądaj klientowi do portfela. To dorosły człowiek – zaufaj mu, że podejmuje rozsądną decyzję!

 

Wycena usług online to proces, który wymaga dokładnej analizy i przemyślanej strategii. Unikanie najczęstszych błędów, takich jak niedoszacowanie wartości swojej pracy, brak analizy kosztów czy konkurowanie tylko ceną, pozwoli Ci budować rentowny i stabilny biznes. Pamiętaj o regularnym badaniu rynku, dokładnej kalkulacji kosztów oraz skutecznej komunikacji wartości swoich usług.

 

Chcesz nauczyć się, jak ustalać ceny na złotym poziomie? Przygotowałam dla Ciebie zestaw narzędzi Złota Wycena, który pomoże Ci ustalać ceny na złotym poziomie! Pomoże Ci dobrze się wycenić, bez poczucia, że jesteś chciwa, tylko że dostarczasz odpowiednią jakość za odpowiednią cenę. Pakiet wesprze zarówno sferę mentalną, jak i strategiczną, pomagając Ci nie tylko dobrze wyliczyć cenę, ale też dobrze się z nią czuć.

Sprawdzam szczegóły