Zaznacz stronę

Dobre i złe zdjęcie do CV

Ze zdjęciem do CV jest jak z ananasem na pizzy. Ile osób, tyle opinii 😉 W dzisiejszym wpisie pokażę Ci, dlaczego warto do swojego CV wstawić odpowiednie zdjęcie i jak powinno ono wyglądać. Żeby uniknąć nielegalnego wykorzystywania wizerunku, użyję… swoich zdjęć!

Zdjęcie do CV – tak czy nie?

Nie będę trzymać w niepewności – ja jestem na TAK. Ale najpierw kilka argumentów drugiej strony. Osoby, które nie polecają dodawać zdjęcia do CV, wymieniają takie powody, jak:

 • możliwa dyskryminacja ze względu na wygląd, wiek,
 • ludzie ogólnie lepiej oceniają “ładnych”.

Przyjrzyjmy się temu bliżej. Jeśli ktoś odrzuca Twoją kandydaturę, bo nie podoba mu się to, jak wyglądasz, to nie z Tobą, ale z nim jest coś nie tak. Dobry rekruter powinien wystrzegać się błędów poznawczych, a już zwłaszcza efektu halo (aureoli). Efekt ten często bazuje na stereotypach związanych z wyglądem: nosi okulary – na pewno jest mądry, blondynka – głupia… Ocena Twojego CV powinna bazować na ocenie Twoich kompetencji (przy czym dostosowanie zdjęcia do dokumentu też jest pewną kompetencją, o czym za chwilę).

Druga sprawa – kto jest ładny? Każdy ma swój gust, nie ma osób obiektywnie ładnych – z tego co się orientuję, nie istnieje miara ładności w Sèvres. Może i jest to podświadome ocenianie, ale ocena w rekrutacji ma być świadomym procesem – albo spełniasz wymagania, albo nie. Poza tym – heloł, jest Photoshop.Przykładowo, w Wielkiej Brytanii zdjęcia do CV się nie dodaje, właśnie ze względu na ewentualne zarzuty o dyskryminację. Nawet imię czasami nie zdradzi płci (np. brytyjskie imię Spencer jest zarówno damskie, jak i męskie). Mam wrażenie jednak, że tamtejsze sądy pracy są na dyskryminację dużo bardziej wyczulone.

Dlaczego więc uważam, że zdjęcie do CV warto jednak wstawić?

 • Będziesz lepiej zapamiętany. Gdy rekruter przegląda kilkadziesiąt CV, łatwiej będzie mu przypomnieć sobie te, które zdjęcie zawierało – zwłaszcza, jeśli masz popularne nazwisko 🙂
 • Dobre zdjęcie od razu pokaże Twoje zaangażowanie i profesjonalizm. Dobranie odpowiedniego zdjęcia do danego dokumentu to też umiejętność (którą nie każdy posiada…).
 • I co chyba najważniejsze – zdjęcie najłatwiej pokaże, że za tymi wszystkimi doświadczeniami i umiejętnościami stoi prawdziwy człowiek 🙂 Że nie jest to tylko zadrukowany kawałek papieru, ale przygotował go człowiek z krwi i kości, z marzeniami, oczekiwaniami i planami zawodowymi. Poza tym, dodanie swojego wizerunku jest też swojego rodzaju potwierdzeniem prawdziwości – jak podpis pod umową.

Skoro już wiesz dlaczego, przechodzimy do JAK.

Zdjęcie do CV – najczęstsze błędy

Teraz rozprawię się z najczęstszymi błędami, z jakimi spotkałam się, przeglądając CV:

     1. Twoja postać wycięta ze zdjęcia z innymi ludźmi.
      Zdjęcie do CV wycięte ze zdjęcia grupowego.

      Wyraźnie widać, że stoi obok mnie ktoś w ciemnoszarej marynarce. Na TWOIM zdjęciu powinieneś być tylko TY! Jeśli jedyne zdjęcie, na którym wyglądasz dobrze, to zdjęcie grupowe – to albo postaraj się wyciąć siebie lepiej, albo… postaraj się pozyskać namiary na fotografa 🙂 Przykład obok i tak jeszcze nie jest taki zły. Widziałam zdjęcia np. z obcą ręką na ramieniu 🙂
     2. Zdjęcie “niepoważne” – z imprezy, z wakacji, z choinką w tle…
      Niepoprawne zdjęcie do CV.
      OK, są pewne wyjątki. Jeśli aplikujesz do biura podróży – naprawdę fajnie jest pokazać zdjęcie z jakiejś podróży. Tylko w ładnym ubraniu, nie w stroju kąpielowym! Albo jeśli Twój zawód ma być jakoś związany z zabawą – np. animator czasu wolnego – nie wstawiaj sztywnego zdjęcia w garsonce/garniturze. Poza takimi wyjątkami – postaraj się, żeby tło było jednolite, a Ty odpowiednio ubrany.
     3. Zdjęcie niedoświetlone/prześwietlone, nie widać dobrze twarzy, złe kolory.
      Do tego punktu niech posłuży jako przykład również zdjęcie z punktu 2 🙂 Po co wstawiasz swoje zdjęcie, kiedy właściwie Ciebie na nim nie widać?
     4. Nieudolny retusz, przeholowanie z Photoshopem.
      Zbyt wyretuszowane zdjęcie do CV.
      Haha, no tu trochę poleciałam 🙂 Dłuższa szyja, duże oczy, pokolorowane usta i nos, którego prawie nie widać, dzięki panu Gaussowi 🙂 Najczęściej widywałam właśnie za bardzo rozmyte twarze. Jeśli koniecznie chcecie coś poprawić, a mistrzami Photoshopa czy Gimpa nie jesteście, zlećcie to komuś. Ale naprawdę, czy to potrzebne? Można się tylko ośmieszyć, a na rozmowie… i tak wszystko wyjdzie 🙂
     5. Zdjęcie z głębokim dekoltem/odkrytymi ramionami.
      Aż nie mam przykładu w swoim albumie 😉 To chyba oczywiste, że w CV masz się chwalić kompetencjami, a nie wdziękami? Raz dostałam CV z takim zdjęciem, że zastanawiałam się, czy kandydatka w ogóle miała coś na sobie…
     6. Selfie/zdjęcie w lustrze.
      Selfie jako przykład nieprawidłowego zdjęcia do CV.
      Selfie szturmem zdobyły Instagram i nasze serca 😉 Ale nie CV. Telefon wprawdzie nawet sam potrafi zadbać, żebyśmy wyglądali pięknie, no ale ej, to nie jest poważne zdjęcie. Chyba że aplikujesz na stanowisko Social Media Ninja, to wtedy ok, ale niech to selfie będzie w jakiś sposób oryginalne.
     7. Zdjęcie ponure, do dokumentów – bez uśmiechu i spojrzenie w bok. 
      Przepraszam, znów nie mam przykładu – musiałabym zrobić zdjęcie dowodu osobistego 😉 Twoje zdjęcie w CV ma być zachęcające, a nie odrzucające. Patrz w obiektyw i się uśmiechnij – chociaż lekko.

 

Dobre zdjęcie do CV – kilka przykładów na TAK:

Poprawne zdjęcie do CV - przykład 1.Poprawne zdjęcie do CV - przykład 2.Poprawne zdjęcie do CV - przykład 3.Jak widzisz, każde zdjęcie spełnia poniższe kryteria:

   • zdjęcie portretowe – główny “bohater” to moja twarz,
   • patrzę prosto w obiektyw,
   • co najmniej lekko się uśmiecham,
   • jestem ubrana formalnie,
   • tło jest jednolite,
   • nie ma żadnych zakłócających elementów – innych osób, przedmiotów, napisów itp.

 

Autorką zdjęć jest (tych ładniejszych 😉 ) jest Joanna Michalska 🙂

Czy masz jeszcze jakieś wątpliwości co do zdjęcia w CV? A może masz inne zdanie? Podziel się w komentarzu 🙂