Zaznacz stronę

Zainteresowania w CV

Tak, pisać o zainteresowaniach w CV. Jak? Szczerze, ale tak, by zaciekawić. Dowiedz się, dlaczego tak uważam i jak to powinno w CV wyglądać.

Jeśli dobrze wczytujesz się w moje artykuły (np. o błędach w CV) to wiesz, że jak mantrę powtarzam, że w CV mają się znaleźć same istotne informacje – istotne, czyli takie, które popierają Twoją kandydaturę na dane stanowisko. Na pierwszy rzut oka zainteresowania mogą się wydawać informacjami nieistotnymi, prawda? Dlaczego więc uważam że warto je umieszczać w CV?

Po co pisać o zainteresowaniach w CV?

Jeśli pierwszą moją zasadą jest: “same istotne informacje”, to drugą: “za każdym CV stoi żywy człowiek”. Warto więc pokazać trochę siebie, tego pozazawodowego. 

Zainteresowania to też bardzo fajny, lekki temat, do którego można nawiązać, np. żeby rozluźnić atmosferę podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydaci naprawdę się otwierają, gdy mogą opowiadać o swoich pasjach (prawdziwych :)) i dalsza część rozmowy jest dużo przyjemniejsza dla obu stron.Zainteresowania w CV też już coś mówią o danej osobie, np. po osobie, której hobby są szachy, spodziewam się, że umie logicznie myśleć, przewidywać konsekwencje, potrafi na długo skupić uwagę. I tutaj uwaga na stereotypy: szachiści nie muszą być spokojni, flegmatyczni i nudni 😉 Mam znajomą parę, oboje mają na koncie wiele zwycięstw w zawodach szachowych. “Spokojni” i “nudni” to słowa, którymi nigdy bym ich nie opisała, nawet, jakby były jedynymi słowami w słowniku 😉 Osoba, która gra w amatorskiej drużynie koszykówki, prawdopodobnie nie ma problemu z pracą w zespole. Rozumiesz, prawda?

Oczywiście, zainteresowania nie są jedynym wyznacznikiem posiadania/braku danej cechy i sprawny rekruter będzie w stanie to sprawdzić.

 

Jak pisać o zainteresowaniach w CV – przykłady

Pisz tak, aby zaciekawić odbiorcę. Nie pisz “sport, muzyka, książki” bo tak jest bezpiecznie. Jeśli rzeczywiście interesujesz się sportem, prawdopodobnie masz jakąś ulubioną dyscyplinę, drużynę, lub sportowca, którego podziwiasz. Przykład z mojego CV:

siatkówka – aktywnie kibicuję polskiej reprezentacji

Podczas jednej rozmowy rekruter zahaczył o ten temat – bo sam też zawsze “chodzi na reprezentację”, gdy grają we Wrocławiu 😀

Jeśli lubisz książki, to też pewnie masz ulubionego autora lub gatunek. Jeśli lubisz muzykę, to masz swoje ulubione utwory. I tak dalej, i tak dalej… Nie musisz ograniczać się do jednowyrazowych haseł – napisz coś więcej, np. 

  • malarstwo – w szczególności włoski renesans
  • kolarstwo górskie – lubię odkrywać nowe szlaki w Górach Sowich
  • muzyka – kolekcjonuję płyty winylowe z lat 80.
  • podróżowanie – latem w ciągu miesiąca odwiedziłem 20 europejskich stolic
  • wpływ technologii na życie człowieka, Internet of Things

Zrozum – nie musisz mieć jakichś wybitnie ciekawych, niszowych zainteresowań w CV, żeby wzbudzić ciekawość! Nie każdego bawi paralotniarstwo czy kolekcjonowanie motyli. Ciekawa jest każda prawdziwa, głęboka pasja lub hobby, które zajmuje większość Twojego wolnego czasu. Jeśli takich nie posiadasz – nie pisz nic lub ogranicz się do zainteresowań zawodowych.

O, tak – to też jest fajne, zwłaszcza w CV młodej osoby. Co szczególnie interesuje Cię w danej działce? Na przykład, jeśli aplikujesz do działu HR, możesz napisać: 

  • nowoczesne metody rozwoju pracowników
  • systemy informatyczne wspierające HRM
  • zarządzanie talentami

Tylko pamiętaj – musisz naprawdę się tym interesować. To muszą być Twoje zainteresowania, nie czyjeś! To dziecinnie łatwo sprawdzić.

Z ciekawszych zainteresowań znalezionych w CV kandydatów…

  • dolphins 🙂
  • fun with dogs 🙂

Gdzie umieścić zainteresowania w CV?

Najczęściej zainteresowania w CV pojawiają się na samym końcu. Ma to sens – nie jest to główna informacja, z której czerpie rekruter – nazwałabym ją raczej “wspierającą”. Niekiedy tworzy się sekcję “informacje dodatkowe”, gdzie można wrzucić informacje, które nie pasują gdzie indziej, np. wolontariat – to też będzie dobre miejsce, by wrzucić tam zainteresowania. Jeśli ograniczasz się do zainteresowań zawodowych, to możesz je też umieścić w podsumowaniu zawodowym.

Jakie hobby Ty wpisujesz w swoim CV? Chętnie się dowiem! Zostaw komentarz 🙂