Zaznacz stronę

wzór CV

Dzisiejszy artykuł będzie trochę wyznaniem, trochę manifestem, oświadczeniem, ale nie obędzie się bez przekazania między wierszami wartościowej wiedzy o pisaniu CV – bez wzoru. Zdradzę Ci też 7 sekretnych kroków do idealnego CV. Na zdrowie!

Wzór CV, szablon CV – dlaczego to nie ma sensu?

Czasami zgłaszają się do mnie osoby z prośbą o udostępnienie przykładowego wzoru CV, bo nie wiedzą, jak je napisać albo jak ma wyglądać. Przejrzałam też trendy Google i w kategorii CV, rekrutacja, kariera zawodowa jednym z najczęstszych wpisywanych haseł jest “wzór CV”. Mogłabym zbudować całkiem sensowną listę mailingową, oferując bezpłatnie wzory CV. Jednak nigdy nie udostępnię Ci – ani bezpłatnie, ani za pieniądze – szablonu CV. Dlaczego?

Dobre CV składa się z 3 podstawowych elementów:

 1. Poznanie siebie, swoich mocnych stron i umiejętność pisania o nich.
 2. Treść przedstawiająca najważniejsze informacje, odpowiadająca na daną ofertę.
 3. Układ graficzny pozwalający na szybkie odszukiwanie informacji – czytelny, schludny.

W tej kolejności.Jeśli korzystasz z gotowych wzorów CV, któryś z tych elementów zawsze nie zagra. Najczęściej ten pierwszy. CV to nie tylko dokument ukazujący całe Twoje życie zawodowe. To Twoja wizytówka i już samo w sobie mówi dużo o Tobie. Jeśli podejdziesz do pisania CV w taki sposób, że chcesz tylko wrzucić swoje dane w szablon, nigdy nie będzie ono naprawdę odzwierciedlać tego, kim jesteś.

 

Dlaczego nie pochwalam udostępniania wzoru CV?

 • To tylko inspiracja…
  Kiedyś na studiach licencjackich, na zaliczenie jednego przedmiotu, trzeba było (poza kolokwium rzecz jasna), napisać streszczenie/recenzję dowolnego artykułu z Harvard Business Review (no, przynajmniej w jakiś sposób powiązanego z tematyką przedmiotu). Mój kolega, którego poznałam jeszcze przed studiami i do którego miałam zaufanie, poprosił, abym wysłała mu swoją pracę “ku inspiracji”, bo totalnie nie wiedział, jak się za to zabrać. Okazało się, że zainspirował się moją pracą trochę za bardzo. Na szczęście był na tyle honorowy, żeby od razu się przyznać i w moim indeksie wylądowała 5, a w jego – 2.
  Po co o tym piszę? Po to, żeby pokazać, że inspiracja jest często wymówką na lenistwo. Wzór CV nie będzie dla Ciebie inspiracją. Będzie Twoim CV.
 • Błędy
  Pobierając wzór CV z internetu myślisz sobie, że wszystko będzie ok, bo przecież przygotowali go specjaliści? Niestety, często i oni się mylą. Widziałam ostatnio szablon CV zatytułowany “Nowoczesny”. I cóż, nowoczesny to może on był 10 lat temu, a błędy, jakie znalazłam w środku, rozbawiły mnie do łez. Dobra, wzór to wzór, więc pal licho, że pani Kowalska w wieku 4 lat poszła do liceum i jednocześnie na studia, ale brak odwróconej chronologii? Szkoła podstawowa? Bez jaj.
 • MS Office
  Program Word ma wbudowane szablony CV i… baaardzo wielu kandydatów z nich korzysta. Jeśli nawet nie zmieniasz kolorów czy choć trochę położenia poszczególnych sekcji, jak to świadczy o Tobie? Że “zaawansowana znajomość MS Office” to bajka, czy że nie wysiliłeś się nawet troszeczkę, by przygotować wyjątkowe CV?
 • Dopasowanie do stanowiska
  Czasami o niektórych rzeczach lepiej nie pisać. O tych samych, które inna firma zaakceptuje z otwartymi ramionami. Albo czasami warto poszaleć z kolorem, choć dla niektórych firm będzie to oznaka, że coś jest nie tak z Twoją głową. W CV jest tak, że wszystko… ZALEŻY. Od firmy, od stanowiska, od branży. CV z szablonu będzie trochę za nudne dla specjalisty ds. social media. W ogóle CV z szablonu będzie nudne, a przecież Ty nie jesteś nudny, prawda?
 • Kolejność danych
  Dokładnie taka sama sytuacja. Wszystko… ZALEŻY. Dla niektórych pracodawców nie ma absolutnie żadnego znaczenia to, że skończyłeś UJ, jeśli tylko znasz się na swojej robocie. Albo umiejętności – w większości wzorów CV widziałam je na końcu. A dlaczego? Przecież rekruter przede wszystkim chce wiedzieć, co potrafisz!
 • Merytoryka, a nie grafika
  Niektórzy szukają wzoru CV tylko dlatego, że nie mają pomysłu na grafikę/układ/kolory. Jasne, że przejrzyste CV z ciekawą kolorystyką rzuca się w oczy i jest fajne. Ale to sprawa drugorzędna! Nie baw się w grafikę, jeśli treść jest słaba. CV nie może być pisanką-wydmuszką. Najpierw dopracuj zawartość – wtedy grafika ułoży się sama. Serio.
 • Czym się wyróżnisz?
  Wyobraź sobie, że dany wzór CV ściągnęło 38849 innych osób, z czego 4 z nich kandydują na to samo stanowisko. Czym się wyróżnisz na starcie? Jasne, treścią – tylko co jeśli przez przypadek rekruter skasuje Twoje CV, myśląc, że przecież przed chwilą już je widział?…
 • Ale ja się nie znam na grafice…
  Mam internet nie od dziś i nie raz już przekonałam się, że nie każdy ma poczucie estetyki – taki zmysł, który pozwala stwierdzić: to jest ładne – a to nie. Jeśli nie umiesz into grafika i dlatego szukasz wzoru CV – skorzystaj z bezpłatnych narzędzi, np. z Canvy, w której znajdziesz szablony CV, tylko PROSZĘ, nie używaj ich 1:1. Tam są przykłady CV amerykańskich, które mają nieco inną specyfikę, niż polskie. Jednak pamiętaj, co pisałam w punkcie 6.

Jak pracuję – 7 kroków do idealnego CV

Zdradzę Ci teraz moje sekrety! Właśnie tak pracuję, gdy tworzę CV dla Klientów. Właśnie dlatego moje hasło brzmi “Nie wrzucam Cię w szablon”.
Śmiało wykorzystaj tę ściągę przy tworzeniu swojego kolejnego CV.

Zakładam, że odnalazłeś już swoje wymarzone stanowisko i chcesz na nie aplikować.

 1. Poznaj siebie – zbierz wszystkie swoje dotychczasowe doświadczenia i kwalifikacje. Spisz swoje kompetencje i mocne strony. Zastanów się, co osiągnąłeś na poszczególnych stanowiskach – jak do tego doszło i co to dało?
 2. Przeanalizuj ogłoszenie i zastanów się, czego oczekuje pracodawca. Jakie Twoje kompetencje i kwalifikacje przydadzą się na tym stanowisku? Co to za firma, jacy są jej pracownicy?
 3. Na podstawie tej analizy wybierz, co o Tobie ma mówić CV tworzone pod to stanowisko. Co chcesz podkreślać? Co będzie najważniejsze dla rekrutera? Co ma jako pierwsze rzucać się w oczy? Z których informacji możesz zrezygnować, bo nie będą na ten moment przydatne?
 4. Pomyśl, jaki układ CV najlepiej to wyeksponuje. Jaka będzie kolejność poszczególnych sekcji? Co podkreślisz w podsumowaniu zawodowym
 5. Dopiero teraz wrzucasz treść do wymyślonego układu. Sprawdź, jak to wygląda.
 6. Dodaj zdjęcie (jeśli chcesz – przeczytaj, dlaczego warto wstawić zdjęcie do CV). Pomyśl o kolorach – może na zdjęciu występuje jakiś fajny kolor, który może być motywem przewodnim Twojego CV?
 7. Daj komuś CV do sprawdzenia i spytaj, co rzuca się w oczy? Co widzi jako pierwsze? Przeanalizuj, co powiedział i nanieś ewentualne poprawki.
Uff. Już. Wydusiłam to z siebie. Niestety, jak widzisz, nie znajdziesz tu wzoru CV do pobrania. Daj znać w komentarzu, co myślisz o wpisie. Zgadzasz się ze mną?