Zaznacz stronę

Umiejętności w CV

W ciągu swojego życia zawodowego zbieramy różne doświadczenia – mniej lub bardziej spójne ze sobą nawzajem lub z wymarzoną ścieżką kariery. Tu się nauczymy jakiegoś nowego programu, tu ktoś nam pokaże, jak czytać sprawozdania finansowe. Uczymy się też wielu umiejętności miękkich. Dlaczego więc nie pokazujemy tego w CV? Dlaczego sekcja Umiejętności w CV często jest tak uboga?

Słowa kluczowe – kluczowe umiejętności!

Zadaniem CV jest podkreślić wszystkie Twoje mocne strony i zdobyć zaproszenie na rozmowę. Pewnie już gdzieś słyszałeś, że rekruter poświęca nawet tylko kilka sekund na przeskanowanie CV wzrokiem (tak tak, nawet nie przeczytanie!). To fakt – gdy pracy dużo, a czasu mało, skanuje się CV po słowach kluczowych zawartych w ogłoszeniu. Jeśli menedżer zatrudniający wymaga “obsługi urządzeń biurowych”, to szukam w CV “obsługi urządzeń biurowych” lub podobnych sformułowań. Jeśli nic takiego nie znajdę, szybko skanuję doświadczenie. Jeśli nie ma nic sugerującego użycie urządzeń biurowych – szukam dalej. W CV następnego kandydata.

 

Tylko pakiet Office?

Gdy pracowałam w rekrutacji i przeglądałam CVki albo ktoś znajomy podesłał CV do sprawdzenia, w sekcji umiejętności w CV najczęściej znaleźć mogłam dwie kategorie: języki obce i obsługa komputera. W tej drugiej standardowo, MS Office – zaawansowany (wiadomo), czasem jakiś SAP czy Symfonia.I koniec.

Człowiek, który parę lat postudiował, parę lat przepracował może pochwalić się jedynie znajomością języków obcych i Office’a. Serio?

Nie!

Umiejętności to wszystko, co wiesz i co potrafisz robić:

  • Sporządzanie bilansu.
  • Analiza CV pod względem wymagań menedżera zatrudniającego.
  • Naliczanie płac.
  • Testowanie funkcjonalne aplikacji mobilnych.
  • Sporządzanie wewnętrznych procedur BHP zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Znajomość zasad Responsive Web Design.
  • Przygotowywanie ofert handlowych.
  • Umiejętność definicji zadań, przydziału i weryfikacji ich wykonania.
  • Planowanie i zarządzanie budżetem projektu.
  • Mediacje – pomoc w rozwiązywaniu konfliktów pracowniczych.

Mam nadzieję, że już wiesz, o co chodzi? 🙂

Jakie masz umiejętności?

To teraz zadanie dla Ciebie. A nawet dwa.

Pierwsze: wydrukuj sobie kilka przykładowych ogłoszeń na stanowiska, które mogą Cię interesować. Spisz na osobnej kartce wymagania pracodawców w kontekście umiejętności.

Następnie podkreśl te, które posiadasz. Widzisz? Już masz swoją listę umiejętności 🙂 Te niepodkreślone mogą być wskazówką, w którym kierunku powinieneś się rozwijać, jeśli interesuje Cię kariera w danej branży.

Drugie: prawie to samo, tylko na odwrót. Zastanów się, czego nauczyłeś się na studiach/kursach i w poszczególnych miejscach pracy. Wypisz wszystko na kartce. Uzupełnij swoje CV – ale do CV wpisuj tylko te, które mają związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Gdzie umieszczać umiejętności w CV?

Zasadnicze pytanie. Większość kandydatów jest zgodnych. No jak to, przecież jest ustalona sekwencja: Wykształcenie, doświadczenie, kursy, umiejętności i ewentualnie zainteresowania. No czyli gdzieś przy końcu.

Otóż moi drodzy, umiejętnościami trzeba się POCHWALIĆ! A nie chować na szarym końcu, gdzieś na równi z prawem jazdy kat. B!

Dlatego rekomenduję, aby umiejętności wrzucić na pierwszą stronę CV. Jeśli masz CV jednostronicowe, no to problem rozwiązany 😉 Gdzie konkretnie? To już zależy od tego, jaki szablon dla swojego CV użyjesz. Pamiętaj jednak, że umiejętności powinny być jedną z pierwszych rzeczy, która rzuca się w oczy rekrutera. Chyba że w ogłoszeniu nie są wymagane żadne umiejętności (ale to się zdarza rzadko i raczej na początku drogi zawodowej) 🙂  
Pokombinuj z szablonem. Może wrzucisz główne umiejętności zaraz przy danych osobowych? Może utworzysz CV w kilku kolumnach? Baw się i zobacz, co będzie najlepsze, żeby pokazać wszystkie Twoje kompetencje, a jednocześnie będzie czytelne i przejrzyste.

Pamiętaj – w CV nie ma miejsca na skromność!

Co Ty wrzucasz do sekcji Umiejętności w CV? Pochwal się w komentarzu!

A jeśli potrzebujesz jeszcze więcej inspiracji co do tego, jakie umiejętności wpisać do CV, pobierz bezpłatnie ze Strefy Wiedzy careerUP listę z podziałem na typ umiejętności oraz dział w firmie!