Zaznacz stronę
Targi pracy jak wykorzystać

“Targi” nierozerwalnie kojarzą mi się z owocami… 😉

 

Jesień i wiosna to sezon na targi pracy! Jak sama nazwa wskazuje, wiele osób pojawia się na nich przede wszystkim po to, by znaleźć pracę. Zostawiają swoje CV, pytają o aktualne oferty lub zbierają się pod tablicą ogłoszeń, by znaleźć coś dla siebie. Co innego warto robić na targach pracy, by nie tylko wyróżnić się jako kandydat, ale też wynieść z nich jak najwięcej dla siebie (i nie mówię tu o gadżetach)?

Nawiązuj nowe kontakty

Targi pracy to wydarzenie, na którym zjawiają się pracodawcy (a często też usługodawcy) z różnych branż. Wykorzystaj to! Interesuje Cię nowa dziedzina, ale nikogo z niej nie znasz, więc boisz się, że będziesz mieć utrudniony start? Znajdź taką osobę na targach! Nie wiesz, od czego zacząć naukę nowych umiejętności? Poszukaj kogoś, kto może je mieć i Cię pokieruje!

Poza pracodawcami, możesz też poznać organizatorów – być może będziesz chciał współpracować przy kolejnej edycji? No i nie zapominaj też o innych uczestnikach targów – razem raźniej. Może akurat znajdziesz swoją “karierową” bratnią duszę, która ma podobne dylematy jak Ty.

Poznawaj rynek pracy

Uczestnictwo w targach pracy to doskonała okazja, by lepiej poznać rynek pracy, szczególnie lokalny. Zaobserwuj, jakie branże mają najwięcej reprezentantów, do jakich stoisk ustawiają się największe kolejki. Pytaj, jakich kandydatów obecne poszukują firmy, tzn. jakie kompetencje są dla nich najważniejsze. Sprawdź, co obecnie firmy oferują swoim pracownikom.Często też targom towarzyszą prelekcje i panele dyskusyjne, na których eksperci wypowiadają się na temat rynku pracy i jego trendów. Są to wartościowe informacje nie tylko dla firm, ale również dla kandydatów. Wyciągnij z nich wnioski dla siebie. Poza takimi prelekcjami, wielu targom pracy towarzyszą też wydarzenia szkoleniowe. Już podczas zapisów sprawdź program targów i wybierz interesujące Cię szkolenia.

Poznawaj pracodawców

Targi pracy to moim zdaniem najlepszy sposób na to, żeby poznać potencjalne miejsca pracy. Gdy wpiszesz w Google “firmy + miasto”, wyskoczą Ci różnego rodzaju katalogi przedsiębiorstw, ale nie wiesz, czy one w ogóle zatrudniają. Gdy wejdziesz na portal z ofertami pracy, nie zobaczysz tych firm, które aktualne nie wystawiają ogłoszeń. Na targach z kolei poznasz zarówno te firmy, które aktualnie aktywnie rekrutują nowych pracowników, jak i takie, które tylko chcą się zaprezentować.

Podchodząc do stanowiska, masz niesamowitą okazję… zapytać, o co tylko chcesz! Wielkość firmy, działy w firmie, możliwości rozwoju, działania CSR… Taki rekonesans pozwoli Ci podejmować świadome decyzje pod względem wyboru miejsca pracy.

Poznawaj ścieżki kariery i czerp inspiracje

Gdy zaproponowałam coś takiego jednej z moich koleżanek, która była zagubiona i nie wiedziała, jak dalej poprowadzić swoją ścieżkę kariery, była mocno zaskoczona. Nie wpadła na pomysł, że targi pracy można w ten sposób wykorzystać!

Spójrz: w jednym miejscu spotyka się kilkuset profesjonalistów z różnych branż. To jest kilkaset różnych historii, z których możesz zaczerpnąć inspirację dla siebie! To kilkaset marzeń, celów, ścieżek. Podejdź do któregoś stoiska, zapytaj wolnej osoby, czym zajmuje się w firmie i jak tam dotarła. Może czujesz strach czy wręcz wstydzisz się zadać tego typu pytanie, ale uwierz mi, większość ludzi ucieszy się, że w ogóle o to pytasz i że może Cię zainspirować.

Zastanów się, kto zostanie lepiej zapamiętany: ten, kto podejdzie do stoiska, zapyta o oferty pracy i odejdzie, czy ten, kto zada intrygujące pytanie i okaże prawdziwą ciekawość tego, jak rozmówca budował swoją ścieżkę kariery? No właśnie.

Wyznacz swój cel i przygotuj się

Jeśli wybierasz się na targi pracy bez pomysłu, bez planu i bez celu, to możesz sobie darować, bo tylko stracisz czas. Gdy uczestniczyłam w targach z ramienia pracodawcy, widziałam takie osoby wielokrotnie. Chodziły po całej hali, często nawet nie podchodząc do żadnego stoiska. Obserwowały wszystko z daleka, kręciły się chwilę i wychodziły.

Przed każdym tego typu wydarzeniem zastanów się, po co w ogóle tam idziesz. Szukać pracy? Kontaktów? Czy inspiracji? W zależności od celu nieco inaczej się przygotujesz. Jeśli szukasz pracy – miej gotowych kilkanaście kopii swojego CV. Jeśli chcesz lepiej poznać pracodawców – przygotuj sobie pytania. Niezależnie od celu zapoznaj się wcześniej z harmonogramem wydarzenia oraz z wystawcami.

Sprawdź, jakie wydarzenia odbywają się w Twojej okolicy, wybierz te, w których będziesz uczestniczyć. Określ swoje cele i działaj! Więcej o tym, jak się przygotować do targów – tutaj!