Zaznacz stronę

Targi pracy jak się przygotować

Zaczynamy sezon na… targi pracy! Czy wiesz, jak przygotować się na targi pracy? Jak się zaprezentować na targach, by być dobrze zapamiętanym i w konsekwencji zaproszonym do udziału w procesie rekrutacji? Zapraszam do lektury!

Wiosna i jesień to czas wielkich przemian w przyrodzie. Zwierzęta odpowiednio: budzą się/idą spać, liście na drzewach: zielenieją/brązowieją, a i ludzie: rozkwitają/pochmurnieją. Takie przemiany natury inspirują nas do zmian w naszym życiu, a jedną z pierwszych zmian, jakie przychodzą nam na myśl, jest zmiana pracy.

Chyba z tego samego założenia wychodzą organizatorzy targów pracy, bo kolejne edycje tego typu wydarzeń odbywają się właśnie w tych przejściowych porach roku. Jak więc przygotować się do targów pracy i co robić już na miejscu, żeby znaleźć wymarzoną pracę?

Przygotuj się!

Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś po prostu wszedł, zarejestrował się, pokręcił dookoła. Może jakiś długopis dostaniesz albo piłeczkę na sznurku z logo firmy? Ale jeśli nie jesteś typowym zbieraczem (naprawdę, są ludzie, którzy chodzą na targi pracy tylko po to, by nazbierać gadżetów), do targów musisz się przygotować.  • Po pierwsze, zastanów się, jaki jest Twój cel. Chcesz szukać pracy, kontaktów, a może tylko zorientować się, co na rynku pracy piszczy?
  • Po drugie, zorientuj się, jakie firmy wystawiają się na targach. Zaplanuj, które ze stoisk odwiedzisz i w jakiej kolejności – organizator powinien udostępnić mapkę.
  • Zapisz pytania, jakie zadasz przedstawicielom firmy. Pamiętaj, że targi pracy mają charakter mniej formalny niż rozmowa kwalifikacyjna, ale zachowaj profesjonalizm. Nie pytaj o wynagrodzenie danej osoby czy model ekspresu do kawy w kuchni.
    O co pytać? O działy istniejące w firmie, możliwości rozwoju, benefity (raczej pod koniec rozmowy),
  • Sprawdź, czy targom towarzyszą jakieś dodatkowe wydarzenia – wykłady, panele dyskusyjne itp. Koniecznie zapisz się na te, które Cię interesują.
  • Sprawdź, czy firmy, które Cię interesują, będą podczas targów przeprowadzać tzw. szybkie rekrutacje. Słyszałeś o szybkich randkach? To coś podobnego, tylko zamiast odnaleźć miłość swojego życia, możesz znaleźć pracę! W tym wypadku do targów przygotuj się tak, jak do normalnej rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotuj CV!

  • Zaktualizuj swoje CV (lub napisz całkiem nowe) by uwzględnić ostatnio zdobyte kompetencje. Wiem, że trudno będzie napisać je dobrze bez konkretnej oferty pracy, ale możesz przygotować różne wersje dla poszczególnych organizacji, których stoiska chcesz odwiedzić. Firmy działają w różnych branżach, mają różne wartości i kultury organizacyjne – jest to już jakiś powód do urozmaicenia CV.
  • Wydrukuj swoje CV (w kolorze, jeśli masz zdjęcie czy kolorowe elementy) w tylu kopiach, ilu potrzebujesz, aby “obdarować” nim każdego interesującego Cię pracodawcę. Na wszelki wypadek weź dodatkowe 2-3 kopie. Nie kseruj CV! Każde ma być wydrukowane!
  • Zapakuj je w elegancką teczkę, aby pracodawca dostał ładny, niepognieciony dokument. Teczka to też fajny “zajmowacz” rąk, bo nigdy nie wiadomo, co z nimi zrobić 😉

Pamiętaj o wyglądzie!

Jak wspominałam, targi pracy to wydarzenie zdecydowanie mniej formalne niż rozmowa kwalifikacyjna, wciąż jednak musisz pamiętać o schludnym wyglądzie. Zrezygnuj z bluzy dresowej czy krzykliwych, kolorowych T-shirtów.

Najlepszym wyborem będzie styl smart casual – niby na luzie, ale jednak elegancko. Czasami organizatorzy podają obowiązujący dress code – poszukaj takich informacji na stronie internetowej lub fanpage’u.

Odpowiednia postawa!

Na koniec bardzo ważna uwaga. Nie idź na targi przerażony, jak na ścięcie. Wypnij dumnie pierś, głowa do góry! Bądź serdeczny i otwarty, pewny siebie, ale nie arogancki. Idziesz tam zaprezentować się z jak najlepszej strony. Atmosfera na targach jest naprawdę przyjemna i przyjazna.

Pamiętaj, że wystawcy też się denerwują! Bo przecież też chcą się jak najlepiej zaprezentować, aby zachęcić kandydatów do aplikowania. Z tego samego powodu nikt nie będzie traktował Cię z góry, nikt nie będzie czyhał na Twoje potknięcie.

Jesteś już gotowy i wiesz już, jak się przygotować na targi pracy? Zapisz się na najbliższe targi i idź podbijać rynek pracy. Powodzenia