Zaznacz stronę

Szukaj pracy strategicznie

Wrzesień był w CareerUP Miesiącem Szukania Pracy. Już wprawdzie październik, ale pozostało nam jeszcze zamknięcie tematu strategii i całego cyklu “Szukaj pracy strategicznie”. Nie możemy szukać pracy strategicznie bez planu! Plan będzie podsumowaniem całej Twojej dotychczasowej pracy. Bez planu Twoje szukanie pracy będzie pochłaniało dużo więcej czasu i przynosiło dużo mniej efektów.

Co ma się składać na plan szukania pracy?

Po pierwsze: cel. Musisz dokładnie wiedzieć, czego szukasz. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, przeczytaj wpis: Czego szukam, gdy szukam pracy?

Po drugie: ramy czasowe. Od kiedy zaczynasz, jak długo mają trwać poszukiwania i ile czasu dziennie na nie przeznaczasz.

Po trzecie i najważniejsze: działania. Przeczytaj wpisy o szukaniu pracy przez ogłoszenia, aktywnym szukaniu pracy i źródłach szukania pracy. Wypisz wszystkie źródła, które w tym momencie są dla Ciebie dostępne.Następnie zaplanuj, jak często będziesz korzystać z danego źródła. Przykładowo: czytanie ogłoszeń na portalach z ofertami pracy – raz w tygodniu, na portalach specjalistycznych – 2 razy w tygodniu, aktywne szukanie pracy – codziennie itp.

Bardziej złożone czynności podziel na mniejsze etapy i również zaplanuj je w czasie. Na przykład zanim zaczniesz kontaktować się z rekruterami przez Linkedin, najpierw odśwież swój profil.

Do niektórych źródeł warto dopisać efekty, jakich oczekujesz. Przykładowo, idąc na targi pracy nie musisz zakładać, że znajdziesz tam pracę. Możesz po prostu chcieć zapoznać się z lokalnym rynkiem pracy albo nawiązać ciekawe kontakty.

Jest plan, musi być kontrola

Wykonanie każdego planu należy kontrolować. Da Ci to kilka efektów:

  • będziesz monitorował, które działania są dla Ciebie najskuteczniejsze (po pewnym czasie możesz skupić się tylko na nich),
  • nie pogubisz się (aplikowałem tu już czy nie?)
  • dodatkowo się zmotywujesz (nadchodzi deadline, a ja jeszcze nie wysłałem CV!)

Zapisuj, co robisz, ile czasu Ci to zajmuje i jakie daje efekty. Monitoruj, porównuj, kontroluj i wyciągaj wnioski.

 
Jeśli przygotujesz swój własny plan i nauczysz się, jak ZDOBYWAĆ pracę, daj mi znać w komentarzu. Chętnie przeczytam i dam jeszcze jakieś wskazówki.