Słowniczek kariery

Kolejna część słowniczka kariery będzie mocno internetowa, bo poznamy takich gigantów, jak Facebook i Google. Dowiesz się też, czy możesz się nazywać ekspertem oraz czym tak naprawdę zajmuje się dział HR. Słownik w dłoń i ruszamy!

Zanim przeczytasz część 2., zapoznaj się z częścią 1. A-D – A jak Assessment Centre, B jak Błędy, C jak CV i D jak Development Centre!

E – Ekspert

Dużo się aktualnie mówi w sieci o budowaniu wizerunku eksperta, co ma wspierać budowanie kariery. Kim jest ekspert? Czy możesz już nazywać się ekspertem? Wydaje mi się, że w ostatnim czasie to pojęcie nieco się zdewaluowało i co chwilę w mediach społecznościowych widzę jakichś ekspertów – a to od biznesu, mimo że ich biznes to grupa 5 osób w MLM, a to od Instagrama, mimo że sami mają 100 followersów… Moim zdaniem ekspert to ktoś, kto posiada dużą wiedzę i przede wszystkim doświadczenie w danej dziedzinie, stale tę wiedzę rozwija oraz chce i potrafi się tym dzielić. Ważne też, żeby miała dowody na głoszone przez siebie tezy 🙂 Nie musi być to sędziwy profesor z gęstą siwą brodą. Dla mnie może być to każda osoba, nawet młodsza, jeśli tylko posiada w danym temacie wiedzę większą ode mnie. Dlatego nie bój się nazywać siebie ekspertem. Buduj swój wizerunek eksperta – dziel się wiedzą (np. publikuj artykuły na Linkedinie, załóż bloga, udzielaj się w mediach społecznościowych, odpowiadając na pytania z Twojej dziedziny), bierz udział w branżowych konferencjach, bądź widoczny dla innych.

F – Facebook

Najważniejszy powód, dla którego wpisałam Facebooka do słownika to Twój wizerunek w Internecie. Jeśli masz profile na LinkedIn i Goldenline, to świetnie – tam można poznać Twoją historię zawodową, zarys Twojej kariery. Nie zapominaj jednak o Facebooku. Chyba nie chcesz, żeby ktoś zachwycony Twoim doświadczeniem sprawdził na wszelki wypadek Twój profil na FB i odkrył kompromitujące zdjęcia? Pamiętaj, że masz wybór, do kogo kierujesz treści na FB. Co ma zobaczyć rodzina, niech zobaczy rodzina, co mają zobaczyć znajomi, niech zobaczą znajomi, ale publiczne niech będzie tylko to, czym możesz się pochwalić. Unikaj publicznego wyrażania kontrowersyjnych poglądów. Teoretycznie pracodawcy nie powinno obchodzić, co robisz i myślisz w czasie prywatnym, ale w praktyce czasem emocje biorą górę… Udostępniaj ciekawe artykuły branżowe, pisz krótkie posty z poradami z Twojej dziedziny, dziel się ładnymi, pozytywnymi zdjęciami.

G – Google

Czy wrzucasz się od czasu do czasu w Google? Jeśli nie, zacznij to robić. Sprawdź, czy da się Ciebie znaleźć i jeśli tak, to jakie informacje pojawiają się przede wszystkim. Najgorzej niestety mają ci z popularnymi nazwiskami – Twoich “sobowtórów” może być kilkadziesiąt i nie każdy może być czysty jak łza 😉 Żeby zawęzić wyniki wyszukiwania, dodaj do zapytania nazwę swojej miejscowości i weź swoje imię i nazwisko w cudzysłów, np. “Emilia Wojciechowska” wrocław.  Na pierwszych miejscach powinien wyskoczyć Facebook, Linkedin i Goldenline.

Google wkrótce przyda Ci się również… do szukania pracy! Google for Jobs działa już w USA i niedługo ma być implementowane w innych krajach. Wygodne, prawda?

H – HR (Human Resources)

HR, human resources czyli zasoby ludzkie – czym zajmuje się ten dział w organizacji? Niektórzy uważają, że tylko piciem kawki i wyrzucaniem wszystkich CV do kosza, ewentualnie sprawami kadrowo-płacowymi. HR to jednak bardzo ważna część nowoczesnych przedsiębiorstw i współcześnie przechodzi transformację. Coraz więcej organizacji zauważa, że to ludzie są najważniejszym ich zasobem – a właściwie odchodzą już nawet od nazywania personelu zasobem (stąd coraz częściej HR rozwija się jako human relations – relacje międzyludzkie). HR odpowiada więc za wszystko, co związane z ludźmi – od rekrutacji (w tym employer brandingu) i zatrudniania, przez wynagrodzenia i benefity, po szkolenia, rozwój pracowników i zarządzanie talentami. Pracownicy działu HR bywają mediatorami w konfliktach między pracownikami i przełożonymi. Są doradcami i mentorami dla młodych menedżerów. Przygotowują ścieżki kariery wewnątrz organizacji. Mogą też być punktem kontaktu dla wszystkich, którzy chcą wyrazić opinie na temat funkcjonowania organizacji. Dlatego też niektórzy uważają, że dział HR to najważniejszy dział w organizacji. W końcu bez ludzi nie ma firmy!

Mam nadzieję, że kolejna część słowniczka kariery przypadła Wam do gustu. W kolejnym odcinku o tym, w co warto inwestować i na co komu ten list motywacyjny >>

Podobne wpisy