Zaznacz stronę

Rozmowa kwalifikacyjna

Wiele osób ma problem z rozmowami kwalifikacyjnymi. Czy odpowiadać krótko i konkretnie? Czy długo, żeby pokazać, że na dany temat mam dużo do powiedzenia? Poznaj trik, dzięki któremu Twoje odpowiedzi będą zbudowane logicznie i będą w stanie przekonać osobę po drugiej stronie, że to Ty jesteś “tym jedynym” 😉

Dlaczego to trik? Bo trochę odwracasz role. To rekruterzy uczą się, by stosować ten model, prowadząc rozmowę. Nie każdy jednak go stosuje, nie każdy pogłębia wypowiedź kandydata. Zrób to za rekrutera – bądź gwiazdą!

Model STAR w rozmowie kwalifikacyjnej

Jak zostać gwiazdą na rozmowie rekrutacyjnej? Zbuduj wypowiedź według tych 4 kroków:

S – situation (sytuacja) – przypomnij sobie konkretną sytuację, która będzie dobrą bazą do odpowiedzi. Postaraj się krótko nakreślić obraz sytuacji. Co konkretnie się wydarzyło? Kto z Tobą brał w tym udział? Kiedy to się stało?T – tasks (zadania) – tutaj opisujesz, co musiało zostać zrobione w danej sytuacji. Jakie były Twoje zadania? Lub: jakie zadania sobie wyznaczyłeś, by rozwiązać dany problem?

A – action (działanie) – to najważniejsza część. Przedstawiasz to, co dokładnie zrobiłeś, by doprowadzić do celu. Co konkretnie zrobiłeś w tej sytuacji? Jakie działanie podjąłeś? Z jakich narzędzi skorzystałeś?

R – result (rezultat, rozwiązanie) – i kolejna bardzo ważna rzecz. Tu opowiadasz, jakie rezultaty przyniosło Twoje działanie i jakie wnioski wyciągnąłeś z całej sytuacji. Do czego doprowadziły Twoje działania? Jaki był rezultat? Czy został osiągnięty założony cel?

W ten sposób jesteś w stanie pokazać się jako osoba planująca swoje działania, potrafiąca odpowiednio reagować w nietypowych lub nagłych sytuacjach, a także wykorzystująca swoje kompetencje wtedy, gdy są potrzebne.

Przykład użycia STAR na rozmowie kwalifikacyjnej

Pokażę Ci zastosowanie modelu STAR na konkretnym przykładzie.

Pytanie: Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiała Pani wykonać wiele zadań w krótkim czasie i wiedziała Pani, że nie zdąży wykonać wszystkich.

Odpowiedź:

S: Miałam taką sytuację całkiem niedawno w obecnej pracy. Był to ostatni dzień miesiąca, a więc czas wystawiania faktur dla klientów i zamknięcie miesiąca – najważniejszy czas dla całego zespołu. Poza fakturami musiałam odpowiadać na maile w sprawach bieżących, przygotować 2 raporty dla szefa, rozesłać informacje do współpracowników dotyczącą nowego systemu i na dodatek zastępować nieobecną koleżankę.

T: Wiedziałam, że nie wszystko uda się zrealizować tego dnia. Priorytetem było wystawianie faktur – musiałam upewnić się, że zarówno klienci moi, jak i mojej koleżanki, dostaną faktury na czas.

A: Przygotowałam więc listę zadań do wykonania i uszeregowałam pod względem pilności. Przejrzałam maile (swoje i koleżanki) i zaznaczyłam te, które wymagały pilnego działania. Rozplanowałam dzień, dzieląc go na bloki czasowe. Zaplanowałam też czas na poinformowanie osób, które zleciły mi mniej pilne zadania, że zostaną one wykonane najwcześniej następnego dnia. Poinformowałam też szefa, że jeden z raportów dostanie tego samego dnia, a na następny będzie musiał poczekać.

R: Dzięki temu wszystkie faktury zostały wystawione i wysłane, a miesiąc został zamknięty z bardzo wysokim wynikiem. Uniknęłam też pretensji od osób zlecających mi mniej pilne zadania, bo przygotowałam je na to, że wykonam je później. Zostałam przez przełożonego pochwalona za to, że dałam sobie radę mimo nieobecności koleżanki.

Proste, prawda? A jakie fajne 🙂

Kiedy używać STAR?

Oczywiście, w każdym pytaniu, w którym jesteś proszony o wskazanie konkretnej sytuacji, gdy… . Przykładowo:

  • Proszę o podanie sytuacji, gdy musiał pracować Pan pod presją czasu.
  • Proszę opowiedzieć o jakiejś sytuacji konfliktowej w Pani miejscu pracy i jak Pani sobie z tym poradziła.

Ale też:

  • Proszę opowiedzieć o Pani największym sukcesie zawodowym.
  • Jaka była najtrudniejsza decyzja, którą musiał Pan podjąć na obecnym stanowisku?

Wprawdzie nie jesteś proszony wprost o dokładne opisanie sytuacji, ale odpowiedź modelem STAR będzie tu jak najbardziej na miejscu, bo rekruter dostanie pełny obraz sytuacji i wykorzystania Twoich kompetencji.
Możesz też spotkać się z mało doświadczonym rekruterem, którego nikt jeszcze nie nauczył potęgi pytań otwartych 🙂 Wtedy na pytanie: Czy potrafi Pani współpracować w zespole? nie bój się odpowiadać STARem:

Tak, potrafię, i doskonałym przykładem będzie ostatnia sytuacja w mojej pracy, w której… Moim zadaniem było… Zrobiłam więc… czego rezultatem było… 🙂

Jeśli ktoś chce potwierdzić Twoje kompetencje, od razu podawaj przykłady ich wykorzystania. Udowodnisz w ten sposób, że nie są to tylko puste słowa.

Mam nadzieję, że już na następnej rozmowie staniesz się GWIAZDĄ! Ćwiczenie dla Ciebie – odpowiedz na jedno z powyższych pytań metodą STAR. Podziel się w komentarzu 🙂