Zaznacz stronę

To smutne, jak niewielu z nas podejmuje prawdziwie świadome decyzje zawodowe. Wynika to z tego, że… nie wiemy, czego tak właściwie chcemy. I nie wiemy, co nam właściwie na dawać praca. Młode osoby tego nie wiedzą, bo jeszcze nie mają doświadczeń. Ale już po kilku latach pracy warto się zastanowić i zadać sobie pytanie, co powinna dawać mi praca, w której mam się czuć dobrze. Stabilizacja? To za mało!

Dla każdego to coś innego

Nie zrozum mnie źle. Jeśli dla Ciebie ważna w pracy jest tylko i wyłącznie stabilizacja – to zupełnie OK. Wtedy teoretycznie powinna zadowalać Cię właściwie każda praca, w której masz umowę o pracę na czas nieokreślony i stałą pensję. Wystarczy? To ok. Masz wolne.

Problem w tym, że tak naprawdę mało kto się nad tym zastanawia. I twierdzi, że ważna jest tylko stabilizacja, albo że pracuje tylko dla pieniędzy, a potem po roku praca mu się nudzi i nie wie, co dalej.

Wskażę w tym artykule, co moim zdaniem powinna dawać Ci praca, w której czujesz się dobrze, ale weź na to poprawkę – tak naprawdę chodzi o Ciebie i Twoje potrzeby. To Ty powinieneś to wiedzieć. Ja Ci tylko podpowiem.Jeśli coś w Twojej obecnej pracy Ci nie odpowiada, ale nie wiesz do końca, co – czytaj dalej.

Co mówią badania – co sprawia, że w pracy czujemy się dobrze?

Przejrzałam kilka badań i raportów z ostatnich dwóch lat (m.in. “Szczęście w pracy Polaków” od Jobhouse, „Pracodawcy i pracownicy” od Nielsena, “Pierwsze kroki na rynku pracy 2018” od Deloitte, “Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy” od EY) i potwierdzają one to, co mi się wydawało “na czuja” albo raczej po ponad 100 godzinach przeprowadzonych konsultacji i sesji coachingowych.

Czynniki decydujące o tym, że pracownik czuje się dobrze w pracy, to (poza stabilizacją, bezpieczeństwem):

  • dobre wynagrodzenie
  • poczucie sensu
  • możliwość rozwoju dobra atmosfera
  • work-life balance

Omówię teraz krótko te czynniki.

Dobre wynagrodzenie

W sumie można zaliczyć do stabilizacji. Ale co to znaczy dobre? To też musisz ustalić sam! Weź pod uwagę swoje miesięczne potrzeby i swoją wartość jako pracownika. Pamiętaj, że nic Ci się nie “należy”. Na wysokie wynagrodzenie musisz zapracować.

Poczucie sensu

Dobrze jest, gdy widzisz, że Twoja praca jest elementem większej całości; że to, co robisz, nie jest bezcelowe. Dobra wiadomość jest taka, że nawet, jeśli wydaje Ci się, że Twoja praca jest bez sensu, możesz ten sens w niej odnaleźć. Albo inaczej – zbudować. Możesz powiązać swoje codzienne obowiązki z osobami, którym ostatecznie służy produkt/usługa firmy. Możesz też koncentrować się na umiejętnościach niezbędnych do wykonania Twoich codziennych zadań i dążyć do tego, by te konkretne umiejętności doskonalić. Wzmacniaj też pozytywne relacje ze współpracownikami.

Możliwość rozwoju

To czynnik, który wspomina w rozmowach kwalifikacyjnych niemal każdy kandydat, ale nie każdy jest w stanie wytłumaczyć, co to dla niego konkretnie znaczy – poza ogólnym “wysyłanie na szkolenia”. Jakie? Po co? Na te pytania już nie każdy potrafi odpowiedzieć. Musisz wiedzieć, co dla Ciebie oznacza rozwój i czego w związku z tym oczekujesz od pracodawcy. I o te rzeczy pytać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Dobra atmosfera

I znowu – co to dla Ciebie znaczy? Atmosfera ma być dobra dla Ciebie. Nie dla każdego to znaczy to samo. Warto przejrzeć stronę i social media danego pracodawcy, by zobaczyć, czy pokazuje codzienne życie swojej firmy, wydarzenia dla pracowników itp. Poszukaj też opinii pracowników o pracy w danym miejscu (pamiętając o tym, że mało kto wystawia pozytywne opinie – jeśli już coś piszemy, to zazwyczaj negatywy).

Work-life balance

Czyli równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym. Dobra praca pozwala połączyć wszystkie sfery naszego życia tak, że czujemy, że wszystko jest w porządku. Jest czas na pracę, jest czas na relaks, jest czas dla bliskich. Hays Poland i Mind & Soul Business opublikowali niedawno raport „Nowa era motywacji”, z którego wynika, że o zmianie pracy ze względu na brak tej równowagi myśli nawet 20% pracowników!

A co dla Ciebie jest ważne w pracy? Podziel się! A jeśli chcesz się nad tym głębiej zastanowić, zapraszam Cię do rozważenia zakupu kursu online “Idealnie Dopasowana”! Sprzedaż kursu trwa tylko do 21 lutego 2020 r. Kolejna edycja dopiero jesienią! Sprawdź już teraz.