Zaznacz stronę

Projektant kariery

Jeśli przeczytałeś dokładnie dział „O mnie” albo widziałeś moje profile w mediach społecznościowych, być może rzucił Ci się w oczy tytuł Projektant Kariery. Co to w ogóle znaczy? W jaki sposób mogę Ci pomóc? Czy Projektantów Kariery jest więcej? Między innymi o tym jest dzisiejszy artykuł, w którym poprosiłam o wywiad Agnieszkę Kościuczyk, Dyrektora Programowego Akademii Career Design. I również Projektantkę Kariery ????

Lubisz historie? Opowiem Ci moją.

Pewnie znasz ten cytat z „Alchemika”, że gdy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat stara się Ci pomóc. I choć za ckliwościami Paolo Coelho nie przepadam, Wszechświat już nie raz udowodnił mi, że coś w ty musi być.

Gdy ponad półtora roku temu zastanawiałam się nad swoimi dalszymi celami zawodowymi, wypisałam sobie kilka punktów. Na pewno chciałam:

  • pomagać ludziom,
  • dzielić się swoją wiedzą,
  • mieć coś wspólnego z rekrutacją, karierą zawodową,
  • i gdzieś tam pomału tliła się ta myśl, że chcę być coachem.

Postanowiłam połączyć kropki (od małego uwielbiałam wszelkie „połącz kropki”. Wiesz, że sprzedają teraz wersje dla dorosłych?), pogrzebać w głowie i bach: doradca zawodowy. No jak znalazł.Niestety, przypomniałam sobie, jak wyglądała wizyta u doradcy zawodowego, na jaką wybrałam się kiedyś z klasą w gimnazjum. Klik-klik po teście w komputerze, a drukarka wypluwała wynik, kim powinieneś być w przeszłości. Stwierdziłam, że człowiek to zbyt skomplikowana istota, żeby zamykać go w szufladki na podstawie kilku klików. Musiałam więc znaleźć coś innego.

I naprawdę nie wiem w jaki sposób, ale wpadło mi w oczy zaproszenie na bezpłatne szkolenie wstępne Akademii Career Design. Nie pamiętam, skąd się wzięło. Całkiem możliwe, że po prostu przeglądałam zbliżające się wydarzenia na Evenei. I akurat trafiło się coś, czego szukałam. Przeczytałam opis szkolenia. Heej, ja właśnie dokładnie to chcę robić! Tego wszystkiego chcę się nauczyć!
Nadszedł dzień bezpłatnych warsztatów, a był to grudzień lub styczeń. O 17 było już ciemno. Już miałam iść do domu (w końcu bezpłatne, nic nie tracę…) i położyć się pod kocykiem, ale coś mnie tknęło. I poszłam.
I tam dowiedziałam się, kim jest Projektant Kariery.

Projektant Kariery

Agnieszka Kościuczyk, twórca kompetencji Projektant Kariery Biznes/Konsultant. Doświadczony Projektant Kariery, Mentor, Coach, Dyplomowany Trener, Konsultant, Wykładowca, Dyrektor Programowy z dużym doświadczeniem zdobytym w Careerdesign oraz liczącym się Centrum Kształcenia Kadr, firmach szkoleniowych, Zakładzie Doskonalenia Zawodowego we Wrocławiu. Z sukcesem wspiera Klientów w obszarze odkrywania, projektowania i planowania życia zawodowego.

– Kim jest Projektant Kariery?

Projektant Kariery potrafi połączyć doradztwo, coaching kariery i eksperckość. Wytłumaczę pokrótce:
– Projektant Kariery wykorzystuje coaching kariery np. w trakcie wytyczana celu zawodowego przez Klienta – Projektant Kariery towarzyszy mu w jego odkrywaniu, podobnie jak w przypadku odkrywania siebie zawodowo, swojej tożsamości zawodowej.

Doradztwo wykorzystuje podczas przygotowań Klienta do sesji fotograficznej do CV czy profili społecznościowych, a także do rozmów kwalifikacyjnych i poszukiwania pracy.

Ekspercką wiedzą dzieli się w tematach np. CV, listu motywacyjnego, portfolio, a także rynku pracy. Pokazuje rożne warianty, rozwiązania, pozostawiając przestrzeń na decyzję Klienta.

– Skąd wziął się pomysł na ten zawód?
Zaraz po studiach, pracując w korporacji jako księgowa (tak, tak, to był przypadek. A Twoja praca jest z wyboru czy z przypadku?), zauważyłam, że pracuję dobrze, jednak skupiam się w pracy na zupełnie innych niż księgowość aspektach – budowanie zespołu, relacje w zespole, relacje szefowa-zespół, komunikacja itp. Wówczas zauważyłam, że tak wiele osób – świetnych pracowników – czuje się niedocenianych. Że ich zaangażowanie i talenty nie są zauważane, wręcz przeciwnie – są „zamiatane pod dywan”. Ci sami pracownicy (podobnie jak i ja) nie mogli się uporać z tematem zmiany: „Chcę coś zmienić, ale nie wiem na co i jak to zrobić? Nie potrafię nawet CV napisać…”.

U części był to dylemat związany celem zawodowym: „Jestem przecież tutaj z przypadku, co powinienem robić w życiu, żeby się przyjemniej pracowało?”.

Równolegle byłam wykładowcą. Pytając swoich studentów, dlaczego wybrali ten, a nie inny kierunek, zapamiętałam tylko jedną tak pewną i spokojną odpowiedź: „Bo tak sobie zaplanowałem” (chłopak przed 30stką, manager).

Jako Projektant Kariery zaczęłam działać w temacie CV. Zadziałało bardzo dobrze – wysoką skuteczność potwierdzali zarówno kandydaci, jak i rekruterzy. Niemożliwe stawało się możliwe. Ogromne sukcesy klientów stawały się po części moimi, a referencje – miodem na serce.

– Ale Projektant Kariery nie tylko przygotowuje CV…

W pewnym momencie zauważyłam, że jest grupa klientów, która przychodzi po CV, a na pytanie „Po co Ci to?” albo „Jaki jest Twój cel zawodowy”, odpowiadali… ciszą. No tak, nie mam celu, to po co ja chcę zmieniać pracę.
Na tej podstawie powstał kolejny element, którym mógł zająć się Projektant Kariery – projektowanie i planowanie ścieżki kariery zawodowej. Zaprezentuj siebie jako pracownika i DZIAŁAJ! Motywuj się! Jak mawiał Disney: „Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcia działania.”

I tak na bazie realnych potrzeb Klientów oraz wysokiej skuteczności działań, projekt Projektant Kariery trwa od ponad 6 lat. Sprawdził się zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym.

– W jaki dokładnie sposób Projektant Kariery może pomóc Klientom?

– Każdy Projektant Kariery może pracować według własnych wartości. Dla mnie najwyższą wartością są efekty działań i wsparcie Klienta 🙂 Szczególnie ważne jest to, że Projektant Kariery pomaga kompleksowo: zarówno w poszukiwaniu swojego celu zawodowego, swojej tożsamości zawodowej, jak i w projektowaniu i planowaniu ścieżki kariery zawodowej, w konstrukcji CV, LM, portfolio, dostosowaniu profili na portalach społecznościowych.

To również przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, w tym assessment center, wsparcie w budowaniu marki osobistej oraz wizerunku Klienta. Projektant Kariery przywiązuje dużą wagę do relacji oraz wiary w Klienta, w jego zasoby i drzemiący w nim potencjał.

– Co dla Ciebie osobiście znaczy być Projektantem Kariery?
– To pytanie szczególnie pobudza moje emocje i przemyślenia. Zdałam sobie sprawę, jaką wielką robotę zrobiłam, ile błędów popełniłam i ile dobra wyszło z tego, ilu osobom pomogłam. Wszystkie trudne strony biznesu stają się niewielkimi w porównaniu do jego owoców 🙂 Wszystkim moim Klientom dziękuję, to dzięki Wam jest Projektant Kariery. To wspaniałe kompetencje, które pomagają ludziom i firmom.

To bardzo przyjemne, gdy o wsparcie proszą całe rodziny, jak poczta pantoflowa idzie w ruch, gdy słyszysz, że praca przy CV to była dla Klienta najlepsza inwestycja w życiu… Gdy po kilku latach pisze mąż Klientki z podziękowaniami, że dzięki projektowaniu ścieżki kariery zawodowej żona nie tylko dostała lepszą pracę, ale też poukładali sobie życie prywatne.
Przykładów mogłabym tutaj podać bardzo dużo, w końcu to ponad 6 lat wytężonych działań. To miłe jest wspominać takie słowa. A teraz przyszedł czas na dzielenie się wiedzą – jak zostać Projektantem Kariery i pracować efektywnie. 

Emilia, dziękuję za pytania i Tobie, jako Projektantce Kariery życzę równie wspaniałych owoców pracy.

 

No właśnie – czas na dzielenie się wiedzą. Czy wiesz, że współpracuję z Akademią Career Design? Wspólnie chcemy promować te kompetencje, by jeszcze więcej ludzi mogło wieść życie zawodowe w zgodzie z sobą. Chcesz dowiedzieć się więcej? Chcesz zdobyć kompetencje Projektanta Kariery? Napisz do mnie, a podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami!