Zaznacz stronę

Jak szukać pracy?

Czy kiedykolwiek tak naprawdę zastanawiałeś się, jak szukać pracy? “A co to za filozofia!” – jeśli tak pomyślałeś i już widzisz w głowie serwisy z ogłoszeniami, mam dla Ciebie złą wiadomość. Może Ci uciekać sprzed nosa nawet 80% wolnych stanowisk! Dzięki cyklowi “Szukaj pracy strategicznie” dowiesz się, jak zaplanować proces szukania pracy, jak szukać pracy aktywnie i poznasz wszystkie źródła, które powinieneś wykorzystywać w szukaniu pracy. Dziś zdefiniujesz, czego tak naprawdę szukasz. Do dzieła!

Czy wiesz, czego szukasz, gdy szukasz pracy?

Jeśli szukasz jakiejkolwiek pracy, masz aktualnie naprawdę ułatwione zadanie. Wystarczy wyjść na miasto – ogłoszenia wiszą niemal w każdej sklepowej czy kawiarnianej witrynie. Bezrobocie w Polsce spada do poziomu tzw. bezrobocia naturalnego, a więc sytuacji, gdy pracy nie mają tylko te osoby, które jej nie chcą (tak, wiem, sytuacja w niektórych powiatach nie jest tak różowa, ale nie tego dotyczy post).

Dlaczego w takim razie gdy mówisz “szukam jakiejkolwiek pracy”, a ktoś mówi Ci “to idź do marketu / magazynu / sieciówki / …”, Ty zaczynasz wybrzydzać?

Bo jednak okazuje się, że masz jakieś minimalne wymagania. Poznanie wszystkich swoich wymagań i preferencji to pierwszy krok w strategicznym szukaniu pracy.Po co szukasz (nowej) pracy?

Pierwszym krokiem w Twojej strategii szukania pracy powinno być zastanowienie się, po co w ogóle w tej chwili szukasz pracy. Nie dla każdego jest to takie oczywiste, a bardzo mocno wpływa na dalszą strategię. Bo spójrz: 

 • jeśli jeszcze nie masz doświadczenia zawodowego, szukasz pracy, by je zdobyć,
 • jeśli potrzebujesz jakichkolwiek pieniędzy, szukasz naprawdę jakiejkolwiek pracy, by je zarobić,
 • jeśli chcesz zarabiać pewną określoną, wysoką sumę, szukasz pracy w oferującej to branży (np. IT, sprzedaż),
 • jeśli masz już dość korporacji, szukasz pracy w małej firmie, itd.

Dlatego zastanów się: po co tak naprawdę szukam teraz pracy? Zakładając, że masz pracę i chcesz ją zmienić: po co chcę ją zmienić? Dlaczego chcę ją zmienić? (Tak, to są dwa całkiem różne pytania. Po co? pyta o efekty, Dlaczego? pyta o przyczyny).

Jakie mogą być przykładowe powody szukania nowej pracy?

 • chcesz więcej zarabiać,
 • potrzebujesz nowych możliwości rozwoju,
 • chcesz się przekwalifikować,
 • chcesz zdobyć doświadczenie w nowej branży,
 • chcesz mieć pracę bliżej domu,
 • to kolejny, logiczny krok w Twojej karierze,
 • masz dość swojego szefa (zastanów się jednak, czy z kolejnym nie będzie tak samo),

Tak naprawdę ile ludzi, tyle powodów, dlatego tak ważne jest, byś miał gotową swoją odpowiedź. Odnalezienie jej będzie dużo łatwiejsze, gdy masz wyznaczony cel zawodowy i nawet ogólny plan swojej kariery.

Jakiej pracy szukasz?

Żeby nasze szukanie pracy nabrało strategii, nie wystarczy wiedzieć, jakiego stanowiska szukasz. Ze stanowiskami w sumie też jest problem – przykładowo, co wpiszesz w wyszukiwarkę, jeśli chcesz pracować w sprzedaży? Specjalista ds. sprzedaży, przedstawiciel handlowy, sprzedawca, account manager, key account manager, new business developer, specjalista ds. rozwoju rynku, opiekun klienta…?

Zastanów się, w jakim dziale chcesz pracować i jakie obowiązki Cię interesują (mniej-więcej). Jakie koniecznie muszą się znaleźć w opisie stanowiska, jakie są mile widziane, jakich nie lubisz, ale przełkniesz i jakich na pewno nie zaakceptujesz.

Ale stanowisko i obowiązki same w sobie to tylko jeden obszar. Pomyśl też, czy wolisz stanowisko samodzielne, czy chcesz być częścią zespołu. Czy ma być specjalistyczne, czy menedżerskie. Czy w biurze, czy w terenie, czy chcesz kontaktować się z klientami i w ogóle ze światem zewnętrznym, czy tylko wewnątrz firmy.

Niektóre z powyższych opcji mogą być dla Ciebie całkowicie obojętne – pamiętaj, to też jest odpowiedź. Z niektórych możesz nie chcieć rezygnować, a niektóre z kolei możesz pominąć, jeśli będzie spełniony inny warunek (np. zgodzę się na niższą pensję, jeśli pracodawca będzie wysyłał mnie na szkolenia bez podpisywania lojalek).

Gdzie chcesz pracować?

Na ten aspekt spojrzymy z dwóch stron: gdzie? w sensie geograficznym i gdzie? w sensie: w jakiej firmie.

Czy chcesz/masz możliwość/masz gotowość do przeprowadzki? Jak daleko jesteś w stanie dojeżdżać do pracy, ile maksymalnie może Ci zajmować dojazd? Wolisz pracować w centrum miasta czy na obrzeżach? A może interesuje Cię tylko i wyłącznie praca zdalna?

Czy masz upatrzoną wymarzoną firmę, w której chcesz pracować? Warto wybrać się na targi pracy, by zapoznać się z firmami z Twojego miasta i regionu – będziesz miał możliwość bezpośredniej rozmowy z pracownikami.

Zastanów się, jak duża ma być firma, w której chcesz znaleźć pracę. To też zdeterminuje Twoje poszukiwania – duże firmy mają dużo większe budżety na ogłoszenia, małe firmy często muszą sobie radzić w inny sposób (albo w ogóle ogłoszenia zamieszczają tylko na swoich stronach internetowych). Bardziej korporacja czy startup? Czy firma ma być polska, czy zagraniczna i międzynarodowa?

Te obszary mogą być dla Ciebie obojętne.

I znowu – te obszary też mogą być dla Ciebie obojętne. Będziesz wtedy mieć szersze pole działania, jednak też możesz mieć ogromny dylemat, gdy dostaniesz dwie mocno różniące się od siebie oferty.

Na koniec zadaj sobie też pytanie, czego oczekujesz od pracodawcy, zarówno w sensie warunków zatrudnienia (wynagrodzenie, typ umowy), jak i codziennej współpracy (styl zarządzania, wsparcie rozwoju itp.).

 

Podsumowanie – jak szukać pracy strategicznie?

Strategiczne szukanie pracy da Ci zdecydowanie większe szanse odnalezienia pracy zgodnej z Twoimi preferencjami. Pierwszym krokiem będzie odpowiedź na pytanie CZEGO SZUKAM:

 1. Po pierwsze, ustal, po co i dlaczego szukasz (nowej) pracy.
 2. Po drugie, zastanów się nad konkretnym stanowiskiem lub obowiązkami, jakie chcesz wykonywać.
 3. Po trzecie, ustal, gdzie chcesz pracować pod względem lokalizacji.
 4. Po czwarte, wybierz branżę i firmę (albo chociaż typ organizacji), w której chcesz pracować.

Jeśli nie wiesz, czego szukasz – zapraszam Cię do rozważenia zakupu kursu online “Idealnie Dopasowana”! Sprzedaż kursu trwa tylko do 21 lutego 2020 r. Kolejna edycja dopiero jesienią! Sprawdź już teraz.

A już w kolejnym odcinku dowiesz się, jak szukać pracy poprzez ogłoszenia – jak korzystać z portali z ogłoszeniami, jak je czytać – również “między wierszami” i jak aplikować, by się wyróżnić. Do zobaczenia!