Jak podnieść swoje ceny w biznesie online i nie stracić klientów?

A więc w końcu podjęłaś tę decyzję: czas na podniesienie swoich stawek i cen! Tylko jak to zrobić, by nie przestraszyć klientów i by nie uciekli, gdzie pieprz rośnie? Bo tego się obawiasz, prawda? 😉 Spokojnie! Odpowiednia strategia pomoże Ci nie tylko utrzymać obecnych klientów, ale także przyciągnąć nowych! W tym artykule przedstawię kroki, które pomogą Ci podnieść ceny w Twoim biznesie online tak, by jak najbardziej zmniejszyć ryzyko utraty klientów.

Zacznę od disclaimera: klienci mogą odejść po podwyżce, nawet jeśli zastosujesz poniższe porady. Bądź na to gotowa. Po prostu, niektórzy klienci będą bardziej sobie cenić cenę ;), niż Waszą dobrą współpracę. To jest ok i nie możesz mieć o to do nich pretensji. Jednocześnie niech Cię to nie martwi, bo po pierwsze – nie odejdą wszyscy, po drugie – przyjdą nowi 🙂

 

Jak się przygotować do podniesienia cen w biznesie online, by nie stracić klientów?

Poznaj wartość tego, co oferujesz

Zanim zaczniesz podnosić ceny i komunikować to klientom, zrozum, jaką wartość dostarczasz swoim klientom. Twoje produkty i usługi mają unikalne cechy, które nie tylko wyróżniają je na tle konkurencji, ale też sprawiają, że klienci będą w stanie zapłacić za nie więcej. Co to takiego?

Pomyśl o tym, co sprawia, że Twoja oferta jest wyjątkowa. Czy oferujesz lepszą jakość, wyjątkową obsługę klienta, dodatkowe korzyści? Co klient dzięki Tobie zyskuje, co oszczędza? Jak się dzięki Twoim produktom lub usługom czuje? Jakie zmiany w swoim życiu wprowadza? Zidentyfikowanie tych elementów pomoże Ci uzasadnić podwyżkę cen najpierw przed sobą, a potem przed klientami.

Przygotuj się mentalnie do wyższych stawek

Podnoszenie cen wymaga nie tylko wiary w to, że Twoje produkty i usługi są tego warte – żeby podnosić ceny w swoim biznesie, potrzebujesz też niezachwianej pewności siebie. Wiele osób obawia się, że ich produkty lub usługi nie są wystarczająco dobre, aby uzasadnić wyższą cenę. To przekonanie często wynika z niskiej samooceny lub lęku przed utratą klientów. Ty musisz wierzyć w to, że to dobry krok dla Ciebie i Twojego biznesu.

Pracuj nad swoją pewnością siebie poprzez różne ćwiczenia i techniki, które opisywałam już na blogu: Strach przed oceną w biznesie, Pewność siebie nie jest tylko dla wybranych, Myśl i mów o sobie dobrze.

 

Jak zakomunikować klientom, że podnosisz ceny w swoim biznesie online?

Komunikując podwyżkę cen, bądź szczera i konkretna

Kiedy decydujesz się na podwyżkę cen, kluczowa jest jasna komunikacja z klientami. Ważne: nie musisz tłumaczyć powodów swojej decyzji, choć możesz to zrobić.  Nie pisz tylko, że wzrosły koszty prowadzenia działalności, ZUS, księgowa i jeszcze karma dla kota strasznie podrożała. Twoje koszty klienta nie obchodzą. Możesz wspomnieć np. że podniosłaś kompetencje albo że wprowadzasz jakieś zmiany, które usprawnią Waszą współpracę.

Ja jednak uważam, że podwyżki cen usług są naturalną rzeczą w biznesie i nie trzeba się z nich tłumaczyć. Wiadomość o podniesieniu cen stałej współpracy może wyglądać po prostu w ten sposób:

Cześć,

chciałabym poinformować, że od lipca 2024 zmieniają się ceny moich usług. Cennik będzie wyglądał następująco:

  • standardowa stawka godzinowa: 80 zł netto
  • projekt landing page: 800 zł netto
  • pakiet 10 grafik na social media: 500 zł netto

Mam nadzieję, że pomimo tej zmiany będziemy mogły kontynuować współpracę 🙂 Daj, proszę, znać do 15 maja 2024, czy akceptujesz te warunki, żebym mogła przygotować aneks do umowy na czas. Jeśli chciałabyś to przedyskutować, umówmy się na spotkanie.

 

Powyższy fragment pochodzi z “Trudnych Maili” – przewodnika po asertywnej komunikacji w biznesie online z ponad 80 szablonami trudnych wiadomości! Zamów swój egzemplarz już teraz!

 

Nie podnoś cen z dnia na dzień

Podnoszenie cen nie może być gwałtowne. Poinformuj klientów o nadchodzących zmianach z wyprzedzeniem, aby mieli czas na przygotowanie się do nowych warunków. Jak długo wcześniej dać znać? Im więcej czasu, tym lepiej, najlepiej minimum miesiąc, żeby klienci mogli to uwzględnić odpowiednio wcześniej w swoich budżetach.

 

Jak podnieść ceny w biznesie i zadbać o relacje z klientami

Podniesienie ceny to świetny moment na wzmocnienie relacji z klientami!

Być może myślisz sobie, że podniesienie cen to tylko złoooo i nie może być w tym nic dobrego. A więc apeluję – ufaj bardziej swoim klientom! 😉 Wielokrotnie miałam w swoim doświadczeniu pracy z Klientkami przykłady, gdzie ich klienci wręcz dziękowali za podwyżkę, bo było im głupio, że płacą tak mało! SERIO!!! 

Zamiast się obawiać, że wszyscy odejdą, poczekaj na ich reakcje. Bądź otwarta na dialog. Być może ktoś chce kontynuować współpracę z Tobą, ale nie może przeznaczyć na nią więcej pieniędzy – wtedy w miarę możliwości zaproponuj niższy pakiet usług.

Podnieś cenę i poproś o feedback

Podniesienie cen w biznesie to może też być doskonała okazja na zapytanie klientów o feedback. Czy wszystko jest ok w Waszej współpracy? Czego im brakuje? Co woleliby zmienić? W ten sposób jeszcze lepiej zrozumiesz ich potrzeby i obawy. Pokażesz też, że zależy Ci na tym, by współpraca przebiegała sprawnie i że naprawdę zależy Ci na sukcesie klienta. Być może będziesz mogła też mu zaoferować jakąś dodatkową usługę lub polecić swój inny produkt. 

Podnoszenie cen w biznesie online to proces, który wymaga starannego przygotowania, odpowiedniej strategii komunikacji i działań na rzecz dobrych relacji z klientami. Pamiętaj, że Twoje produkty lub usługi mają wartość, którą warto docenić, a odpowiednie podejście przyniesie korzyści zarówno Tobie, jak i Twoim klientom.

Przygotowałam dla Ciebie zestaw narzędzi Złota Wycena, który pomoże Ci ustalać ceny na złotym poziomie! Pomoże Ci dobrze się wycenić, bez poczucia, że jesteś chciwa, tylko że dostarczasz odpowiednią jakość za odpowiednią cenę. Pakiet wesprze zarówno sferę mentalną, jak i strategiczną, pomagając Ci nie tylko dobrze wyliczyć cenę, ale też dobrze się z nią czuć.

Sprawdzam szczegóły