Zaznacz stronę

jak napisać dobre cv

“Jak napisać CV” to jedno z 3 najpopularniejszych wyszukiwań w Google na temat tego dokumentu (wygrywa tylko “cv szablon” i “klauzula cv”). Nic dziwnego – jest to niezwykle ważna umiejętność, biorąc pod uwagę fakt, że analiza CV to wciąż najpopularniejsze narzędzie używane przez pracodawców w rekrutacji. Dlaczego warto wiedzieć, jak napisać dobre CV, jeszcze zanim weźmiemy się za szukanie pracy?

Emilka, pomocy, PILNE!!!

Dostałam kiedyś wiadomość od koleżanki, która zaczynała się właśnie od tych słów. Zanim doczytałam, o co chodzi, o mało nie dostałam zawału! Cóż mogłoby być takiego pilnego, jak nie np. zagrożenie zdrowia lub życia?

Okazało się, że koleżanka dostała właśnie od kolegi propozycję aplikowania na jedno stanowisko w firmie, w której pracował. Nie byle jakie stanowisko – jej wymarzone! Był tylko jeden haczyk – on sam dopiero się dowiedział o rekrutacji, a deadline na wysyłanie aplikacji mijał właśnie tego dnia. Było około południa, a on prosił o wysłanie CV maksymalnie do 16:00, żeby zdążył je jeszcze osobiście przesłać do managera zatrudniającego i ją polecić.

Koleżanka potrzebowała mojej pomocy, żeby CV było idealne! Zapytałam o stan jej aktualnego CV. Oczywiście, nieaktualizowane od 5 lat, czyli odkąd zaczęła obecną pracę. Musiała więc najpierw dodać obecne stanowisko. Powiedziałam, że w tak krótkim czasie cudów nie obiecuję, tym bardziej, że miałam w międzyczasie spotkanie z klientem. Odpisałam, że chętnie sprawdzę, nic więcej nie zdążę zrobić, ale jeśli nie da rady mi go wysłać, to niech wysyła do kolegi to, co ma, żeby chociaż menedżer dostał cokolwiek!

Domyślacie się finału tej historii?

Koleżanka zrezygnowała. W ogóle nie wysłała CV, bo stwierdziła, że i tak nie zdąży, nie wie, jak opisać obecne stanowisko i w ogóle pewnie potencjalny szef ją wyśmieje, bo CV takie stare i pewnie niemodne…

Tak swoją drogą, miałam wrażenie, że ma mi za złe, że nie rzuciłam wszystkiego i nie zrobiłam wszystkiego za nią. Ale nawet ja w 3 godziny cudów nie zrobię, no i nie wymyślę z głowy jej opisu obecnego stanowiska…

Nie daj się zaskoczyć i zdobywaj wiedzę, jak pisać dobre CV!

Ciekawe, czy Ty kiedykolwiek miałeś taką sytuację, że oferta pracy przyszła do Ciebie z zaskoczenia? Na szybko coś kleciłeś i wysyłałeś, co miałeś, nie zwracając uwagi, jak CV wygląda, czy dobrze prezentuje Cię jako kandydata na dane stanowisko…

Gdy zaczynałam swoją karierę zawodową, przed wysłaniem pierwszego CV przejrzałam kilkadziesiąt artykułów na temat tego, jak napisać dobre CV. Korzystałam z różnych źródeł i z każdego wzięłam najlepsze wskazówki. Regularnie później tę wiedzę aktualizowałam o nowe trendy, czytałam rozmowy z rekruterami, a potem już korzystałam ze swojego rekruterskiego doświadczenia – na zasadzie: co ja chciałabym wyczytać z CV. Było to dla mnie jasne, taka jakby higiena rozwoju zawodowego.

Regularnie aktualizowałam też swoje CV, żeby nie zapomnieć, czego nowego się nauczyłam lub jakie obowiązki dochodziły mi z czasem na kolejnych stanowiskach. Dzięki temu nie spędzałam kilkunastu godzin na tworzeniu nowego CV przed kolejnymi poszukiwaniami pracy. Wystarczyło je tylko dostosować do oferty pracy i gotowe!

Dlaczego powinieneś wiedzieć, jak napisać dobre CV

Jakby nie patrzeć, większość z nas pracuje na etacie i w związku z tym prędzej czy później zajdzie potrzeba napisania CV. Nie czekaj, aż stanie się to koniecznością – zadbaj o to już wcześniej i zdobywaj aktualną wiedzę o współczesnych dokumentach aplikacyjnych!

Po co Ci to wiedzieć?

  • żeby nie dać się zaskoczyć, gdy ktoś złoży Ci ofertę pracy i poprosi o CV,
  • żeby dbać o swój profesjonalny wizerunek i nie wysyłać CV napisanego “na kolanie”
  • skoro i tak prędzej czy później ta wiedze Ci się przyda, nie czekaj na ostatnią chwilę, żeby fajne oferty nie przeleciały Ci koło nosa
  • żeby nie tracić cennego czasu w sytuacji, kiedy naprawdę będziesz go potrzebował, bo będziesz pilnie szukał nowej pracy.
Wiedza o tym, jak napisać dobre CV, to jedna z podstaw dorosłego życia. To higiena rozwoju zawodowego. Analiza CV to wciąż najpopularniejsze narzędzie wykorzystywane w rekrutacji, dlatego nie zwlekaj aż do momentu, gdy wiedza ta stanie się niezbędna.

A Ty? Dbasz regularnie o swoje CV? Podziel się w komentarzu!