Zaznacz stronę

Gdzie szukać pracy

Co spowoduje, że Twoje poszukiwania pracy dadzą w końcu upragniony cel? Skorzystanie z jak największej ilości źródeł poszukiwania pracy! Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać pracy, by w końcu ją znaleźć, skorzystaj z mojej podpowiedzi – listy 17 źródeł, które warto wykorzystać podczas szukania pracy, podzielonych na 3 kategorie. Trzymam kciuki za Twoje poszukiwania! 🙂

Ten artykuł jest 4. częścią cyklu “Szukaj pracy strategicznie”. Przed lekturą zapoznaj się z poprzednimi częściami:
Cz. 1 – Czego szukam?
Cz. 2 – Jak szukam? – Jak odpowiadać na ogłoszenia o pracę
Cz. 3 – Jak szukam? – Aktywne szukanie pracy

Gdzie szukać pracy? Ogłoszenia

 1. Portale z ogłoszeniami o pracy – wszystkie kategorie
  Na pewno znasz takie portale, jak Pracuj.pl czy Praca.pl. A czy korzystasz z InfoPraca.pl czy MonsterPolska.pl? Oferty pracy znajdziesz też na Linkedinie i Goldenline.

 2. Portale z ogłoszeniami o pracy – specjalistyczne
  Na takich portalach zbierane są tylko oferty z danej dziedziny, np. finanse: Kariera w Finansach, praca z językami obcymi: Linguajobs, praca w IT: nofluffjobs.

 3. Portale z ogłoszeniami różnymi
  W dziale Praca tych serwisów znajdują się nie tylko ogłoszenia małych, lokalnych firm czy osób prywatnych – korzystają z nich też te większe firmy. Sprawdź Gumtree, OLX, Gratka, Lento a także portale lokalne. 4. Portale agregujące
  Na tego typu portalach znajdziesz oferty pracy z różnych serwisów – w jednym miejscu. Sprawdź Praca.Money.pl lub Indeed.

 5. Strony pracodawców
  Ogłoszenia znajdziesz w działach “Kariera”, “Praca” lub “Dołącz do nas”.

 6. Profile firm w social media
  Coraz więcej firm przenosi swoje działania rekrutacyjne do social media, publikując ogłoszenia np. w formie zabawnych obrazków na Facebooku. Polub profile interesujących Cię firm (sprawdź, czy firma nie ma osobnego profilu dotyczącego pracy, np. “Kariera w XYZ”).

 7. Biura karier
  Propozycja dla studentów i absolwentów – sprawdź oferty w biurze karier swojej uczelni. Co ciekawe, są tam nie tylko staże i praktyki, ale też oferty pełnoetatowe.

 8. Siedziba firmy
  Ciężko przejść przez Wrocław i nie zauważyć ogłoszeń i plakatów wiszących w witrynach – nie tylko sklepów czy restauracji, ale też np. oddziałów banków. Wybierz się na spacer po swoim mieście 🙂

  Gdzie szukać pracy? Twoja inicjatywa

 9. Linkedin i Goldenline
  A także inne portale, gdzie możesz pokazać portfolio (np. behance dla grafików). Dobrze przygotowany profil przyciągnie rekruterów.

 10. Polecenia (znajomi)
  Rozpuść wici wśród swoich znajomych, że szukasz pracy. Być może u kogoś w firmie szuka się właśnie osób z Twoimi kompetencjami.

 11. Aktywne szukanie pracy
  O tym traktuje cały poprzedni wpis. Zastanów się, czego szukasz, spisz swoje kompetencje i poszukaj swoich potencjalnych przyszłych przełożonych, by im się zareklamować.

 12. Targi pracy
  To doskonała okazja, by poznać bliżej interesujące Cię organizacje, zostawić swoje CV lub zbadać rynek. Sprawdź, jak przygotować się do targów pracy.

 13. Rekruterzy, headhunterzy
  Znajdź na Linkedinie, Goldenlinie albo na swojej skrzynce pocztowej (z Twoich poprzednich poszukiwań) kontakt do rekruterów zajmujących się rekrutacją na interesujące Cię stanowiska. Poinformuj, że jesteś otwarty na nowe propozycje w danej dziedzinie.

 14. Networking
  Wybierz się na wydarzenie branżowe – konferencje, targi itp. Będziesz tam mieć możliwość porozmawiać z przedstawicielami albo wręcz właścicielami firm z danej branży. Przygotuj wizytówki i nawiązuj nowe kontakty.

  Gdzie szukać pracy? Zostaw CV

 15. Bazy CV
  W wielu portalach z ogłoszeniami o pracy możesz dodać swoje CV do bazy kandydatów, która jest dostępna dla rekruterów.

 16. Agencje pracy
  Swoje CV możesz zostawić zarówno na stronie internetowej, jak i podczas wizyty w oddziale. W tym drugim przypadku możesz od razu porozmawiać z rekruterami o swoich kompetencjach.

 17. Spontaniczne aplikacje
  Napisz do interesującej Cię firmy mail z CV i listem motywacyjnym lub zostaw swoją aplikację w systemie rekrutacyjnym.

Które z tych źródeł jest najskuteczniejsze?

Nie jestem w stanie wskazać Ci jednego, najskuteczniejszego źródła, dlatego, że… najlepsze efekty da Ci połączenie wielu z nich! Najlepiej tylu, ile to możliwe w Twoim przypadku. Pamiętaj, żeby podejść do tego strategicznie, a więc najpierw zaplanować swoje działania. Więcej o strategii szukania pracy już wkrótce!

Jestem ciekawa, z ilu z tych źródeł korzystałeś do tej pory? Podziel się w komentarzu!