Zaznacz stronę

CV studenta

Kończysz studia i obawiasz się wysyłać CV, bo nie chcesz wysyłać pustej kartki? Zastanawiasz się, jak ktoś ma Cię zatrudnić, skoro nic nie umiesz? Nie bądź dla siebie taki surowy! Nawet brak doświadczenia w “prawdziwej pracy” nie dyskwalifikuje Cię na rynku pracy. Dowiedz się, jak ma wyglądać CV studenta i co warto tam wpisać.

Jeśli jesteś studentem i czytasz ten artykuł – to gratulacje! Cieszę się, że już interesujesz się swoją przyszłością. Zachęcam Cię do jak najwcześniejszego podjęcia pracy albo jakiegokolwiek, nawet bezpłatnego zajęcia, które da Ci dużo przydatnego doświadczenia. Nie musisz nawet opuszczać murów uczelni!

Co student ma wpisać w CV

Zakładam, że nie masz doświadczenia jeszcze w żadnej “prawdziwej pracy”, dlatego nie będę tego wymieniać (oczywiście, jeśli masz, to wpisuj! ;)). Oto lista rzeczy, którym możesz wypełnić swoje “puste” CV studenta:

  • projekty w ramach studiów – zwłaszcza związane z działalnością w kołach naukowych. Mogą to być też projekty z normalnych zajęć, pod warunkiem, że trwały co najmniej cały semestr i faktycznie brałeś w nich aktywny udział, zdobyłeś lub rozwinąłeś swoje kompetencje i można pochwalić się rezultatem.
  • organizacje studenckie – gdy byłeś aktywny (!), uczestniczyłeś w projektach. Może zarządzałeś działem? Niektóre organizacje działają niemal jak prawdziwe firmy i można się sprawdzić w wielu działach i rolach, również w projektach międzynarodowych.
  • wolontariat, organizacje pozarządowe – mnóstwo projektów i odpowiedzialności. Jeśli jesteś członkiem takiej organizacji lub współpracowałeś przy jakichś projektach – opisz to i wrzucaj do CV! 🙂
  • praktyki, staże – nawet jeśli nie są związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz, warto je wpisać w CV (jeśli tylko robiłeś coś więcej, niż parzenie kawy). Praktyki i staże to świetna szansa nie tylko na zdobycie praktycznych umiejętności, ale też żeby ogólnie poznać sposoby funkcjonowania firm, pracy biura itp.
  • projekty własne – głównie dla zawodów, gdzie coś się tworzy. Warto w CV studenta wrzucić linki do portfolio. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś aplikował na stanowisko młodszego programisty bez chociaż jednego projektu (czy współuczestnictwa w projekcie) w GitHubie czy appki w sklepie 😉
  • umiejętności – tak naprawdę mało osób je u siebie docenia. Dużo za to zastanawia się “czy ja na tyle to umiem, żeby wpisać w CV”. Wpisuj! 🙂 Zwróć tylko uwagę na to, na ile Twoje umiejętności mają związek ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz.
I co? Nagle CV nie jest takie puste, ha? Niech leci w świat! 😉
Jeśli masz jakieś pytania – śmiało do mnie pisz, a jeśli chcesz wiedzieć więcej o elementach koniecznych i zbędnych w CV – obejrzyj filmy z cyklu #EksperymentCV na moim fanpage’u, podczas których oceniałam CV na żywo!