Zaznacz stronę

dobre cv a wizerunek

Kiedyś, gdy po raz kolejny podniosłam sobie ciśnienie, czytając komentarze pod jakimś kontrowersyjnym tematem w Gazecie Wrocławskiej, postanowiłam sobie, że już nigdy nie będę czytać komentarzy w internecie, nigdzie!!! Dlaczego, ach dlaczego nie słucham samej siebie?

Nie będę słuchał wskazówek na temat dobrego CV!

Pracuj.pl prowadzi bardzo popularny fanpage na Facebooku. Nie tylko publikują filmiki z Szefem, które uwielbiam, ale często pytają fanów o zdanie na różne tematy związane z rekrutacją lub dzielą się wskazówkami co do aplikowania i szukania pracy.

Pod jedną z wielu wskazówek na temat pisania CV było kilkadziesiąt komentarzy. Och, ja niewierna, niewierna samej sobie! Kliknęłam chmurkę i zaczęłam czytać. I na co mi to było? Oczu kąpiel potrzebna…

Większość komentarzy miała podobny wydźwięk. Wyglądało to mniej więcej tak (nie jest to oryginalny komentarz, piszę z głowy):

 

A NA CO MI TO? TO JEST PSI OBOWIĄZEK REKRUTERA, ŻEBY PRZECZYTAĆ CAŁE MOJE CV, TAK JAK WYSYŁAM!!!!!! MNIE TO NIE OBCHODZI, ILE MAJĄ ROBOTY, ZA TO IM PŁACĄ, A TYLKO KAWKĘ POTRAFIĄ POPIJAĆ!!!!! OD LITERÓWKI JESZCZE NIKT NIE UMARŁ!!!!

 

Yep.

 

Zrozum, napisanie dobrego CV nie polega na zastosowaniu jakichś magicznych trików, które sprawią, że dostaniesz zaproszenie na rozmowę, nawet gdy nie masz niezbędnych kompetencji. Dlatego jeśli ja, Pracuj albo ktokolwiek inny daje Ci wskazówki na temat pisania dobrego CV, to nie po to, żebyś miał więcej roboty albo żebyś oczarował czy oszukał rekrutera. Tylko po to, żeby Twoje CV było skuteczniejsze i bardziej profesjonalne!

Dobre CV to pierwsza informacja o Tobie

Dobre CV jest już elementem Twojego profesjonalnego wizerunku. Sposób, w jaki prezentujesz informacje na swój temat już sam w sobie mówi coś o Tobie. Dlatego jeśli nie przykładasz się do napisania CV, zostawiasz w nim literówki, CV jest nieczytelne i niechlujne, to nie dziw się, że nikt nie oddzwania. Ale to nie dlatego, że ma taki kaprys i odrzucił Twoje CV, bo wysłałeś je akurat w momencie, gdy popijał kawkę.

Tylko dlatego, że wyciągnął prosty wniosek – jeśli nie przyłożyłeś się do tak prostego (w porównaniu z pracą na danym stanowisku) zadania, jakim jest pisanie CV, to nie przyłożysz się też do tych trudniejszych. Po prostu – nikt nie chce pracować z niechlujem!

Dwuczynnikowa teoria… CV

Czy słyszałeś kiedyś o dwuczynnikowej teorii motywacji Herzberga? Ha, pochwalę się w końcu moją wiedzą ze studiów! Otóż Herzberg wraz ze współpracownikami badał zadowolenie pracowników z pracy, w latach 50. Wyróżnił następnie czynniki powodujące zadowolenie z pracy (motywatory) oraz czynniki prowadzące do niezadowolenia z pracy (czynniki higieny). Dowiódł, że samo zaspokojenie czynników higieny nie powoduje jeszcze zadowolenia z pracy – bo pracownicy oczekują, że one po prostu będą, jako standard (np. płaca na czas, odpowiednie warunki pracy) i do zadowolenia potrzebują czegoś ponad to (np. uznanie).

Myślę, że podobnie jest z CV. Schludne, czytelne, bezbłędne CV jest uznawane za standard, dlatego nie gwarantuje Ci automatycznie zaproszenia na rozmowę. Jednak jeśli jest niechlujne, ma pełno literówek i nie zawiera istotnych informacji, to masz gwarancję, że zostanie odrzucone.