Zaznacz stronę

Jak odkryć co chcę robić w życiuNie wiesz, co chcesz robić w życiu? Niezależnie od tego, czy właśnie piszesz maturę, bronisz pracy magisterskiej lub czy masz już kilka lat doświadczenia zawodowego, możesz stać przed takim samym dylematem – w jakim kierunku dalej iść? Co tak właściwie chcę robić w życiu? Mój dzisiejszy wpis pomoże Ci nakreślić ogólny kierunek Twojej dalszej kariery zawodowej, a być może nawet odkryć pracę marzeń!

Gdy spotykasz kogoś, kto robi to, co kocha, możesz czasem myśleć “wow, ten to ma szczęście”. Gdy mówi o swojej pracy, oczy mu się błyszczą, usta rozciągają od ucha do ucha, a głos podnosi się w podnieceniu. Czy takie uczucie jest zarezerwowane tylko dla nielicznych?

Absolutnie nie!

Od kilkunastu lat wmawia się nam, że trzeba iść na studia (takie, po których “jest praca”), pilnie się uczyć przez 5 lat, a rynek pracy będzie stał przed nami otworem i machał wesoło ręką pełną ofert. Trzeba złapać jedną taką ofertę i Bogu dziękować, że się udało zdobyć “pewną, bezpieczną” posadę. A jak już się w dobrej firmie zaczepisz, to trzeba tam siedzieć i klepać swoje, bo po co zmieniać – może na gorsze?

I wiele ludzi realizuje ten scenariusz, ciesząc się z tego, co mają i nigdy nie zastanawiają się nawet, czy mogą mieć więcej. Refleksja przychodzi dopiero, gdy może już być za późno – gdy wypalenie zawodowe prowadzi wręcz do ciężkiej depresji – albo gdy nagle zdają sobie sprawę, że nie chcą dalej robić tego, co robią.Marzy mi się świat, w którym ludzie mają odwagę robić to, co naprawdę lubią. Niestety, czasami powstrzymywani jesteśmy przez “dobrych doradców”, którzy może faktycznie chcą dla nas dobrze, ale po prostu nie zawsze wiedzą, co naprawdę dobre dla nas jest.

Jeśli więc dopiero masz przed sobą wybór ścieżki zawodowej lub wiesz, że ta, po której stąpasz, nie jest do końca dla Ciebie, mam kilka porad i ćwiczeń, które Ci pomogą. Jak odkryć, co chcesz robić w życiu?

Pomyśl o swoich pasjach

Podobno już 2500 lat temu Konfucjusz mówił “Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”. Co najchętniej lubisz robić “po godzinach”? Informacje z jakich dziedzin chłoniesz jak gąbka? Strony na jaki temat masz w Ulubionych? Jakie masz hobby? Czemu poświęcasz swój wolny czas?

Łączenie pracy z pasją to marzenie wielu ludzi. Zanim jednak rzucisz wszystko, by podążać za swoją pasją, zastanów się – czy na tej pasji da się zarobić? A jeśli się da – czy potrafię to sprzedać? Nie zawsze praca z pasją oznacza własny biznes! Jeśli pasjonują Cię kwiaty, nie musisz otwierać własnej kwiaciarni – najpierw zatrudnij się u kogoś, poznaj ten biznes od środka, a potem – jeśli poczujesz u siebie żyłkę przedsiębiorcy – otwieraj coś swojego. Ale nie musisz. Praca u kogoś też jest fajna, a dla niektórych na pewno bardziej bezpieczna.

Uwaga – na swojej pasji też musisz chcieć zarabiać. Jeśli nie chcesz, bo uważasz ją jako odskocznię od “normalnego” życia, to w porządku! Piszę o tym, bo niedawno w jednej grupie na Facebooku jedna dziewczyna zadała pytanie o to, jak przekonać koleżankę, by zaczęła zarabiać na swojej pasji. Koleżanka jest fotografem, ale artystką – jej zdjęcia wygrywają konkursy, pokazywane są na wystawach i traktuje to właśnie jak taką odskocznię – poza tym ma “normalną” pracę, dzięki której zarabia na życie. Wyobrażasz sobie, żeby ktoś taki równie dobrze się czuł, latając po weselach i komuniach i cykając fotki ciotkom i wujkom? Dziewczyny z grupy słusznie poradziły, żeby pytająca… po prostu przestała koleżankę namawiać.

Pomyśl, w czym jesteś naprawdę dobry

Jak często od klientów słyszę jako pierwszą odpowiedź, bez zastanowienia: “w niczym”! A wtedy milknę, patrzę danej osobie w oczy i po prostu czekam. A za chwilę słyszę, że dana osoba ma miliardy talentów!

To jeden z najważniejszych elementów, gdy szukasz odpowiedzi na pytanie “co robić w życiu”. Dlatego mocno przyłóż się do poszukiwania odpowiedzi.

Odpowiedz sobie szczerze, bez zbędnej skromności, co wychodzi Ci naprawdę dobrze? Za co jesteś chwalony? Jakie zadania nie sprawiają Ci problemów, a na które inni potrzebują mnóstwo czasu i energii? Jakie przedmioty w szkole szły Ci jak po maśle? Koniecznie zajrzyj też do wpisu Jak odkryć swoje mocne strony i skorzystaj z tamtych podpowiedzi.

Jakie masz kompetencje?

Kompetencje to suma Twojej wiedzy, umiejętności i postaw. To wszystko, co wiesz, co potrafisz zrobić i to, jak się zachowujesz. Co już masz? Jakie formalne i nieformalne wykształcenie zdobyłeś? Jakie kursy ukończyłeś? Czego praktycznego do tej pory się nauczyłeś? Co potrafisz tak dobrze, że mógłbyś instruować innych? Jaką wiedzą mógłbyś dzielić się z innymi? Co w Twoim zachowaniu pozytywnie wyróżnia Cię spośród innych?

OK, jeśli sumiennie odpowiedziałeś sobie na wszystkie powyższe pytania, powinieneś mieć listę swoich zasobów, czyli wszystkiego dobrego, co w Tobie siedzi. Na tym etapie być może już coś rozjaśniło się w Twojej głowie, jeśli chodzi o wymarzoną pracę. A może nagle przyszedł Ci do głowy już jakiś konkretny pomysł! Jeśli jednak nadal nie wiesz, co dalej z tą listą zrobić, jedziemy dalej.

Co robią Twoi znajomi?

Nie wiesz, co chcesz robić w życiu? A co robią Twoi znajomi? 🙂 Gdy poznajemy nowych ludzi, często jako jedną z pierwszych informacji podajemy lub otrzymujemy to, czym się zajmujemy/zajmują. Wykonywana praca w pewien sposób nas definiuje, staje się częścią naszej tożsamości. Przypomnij sobie, co robią Twoi znajomi. Kiedy ostatnio zareagowałeś na opowieść o pracy swojego znajomego “wow, super, zazdraszczam!”? Co Ci się tak spodobało w jego pracy? Jakie były tam elementy, które szczególnie Cię zainteresowały?

Gdy poznajesz nową osobę, spytaj, czym się zajmuje. Pobaw się trochę w detektywa i spytaj, jak doszła do tego miejsca i co lubi w swojej pracy. A może imponuje Ci praca jakiejś znanej osoby? Spróbuj się z nią skontaktować i zadać podobne pytania. Co złego może się stać? Najwyżej Ci nie odpisze. Czytaj też biografie i wspomnienia różnych osób, być może odnajdziesz inspirację dla siebie.

Co tak naprawdę zawsze chciałeś robić w życiu?

Niemal każdy z nas ma coś takiego, co chciał robić od zawsze – może nawet od dziecka. Jednak marzenia sobie, a życie sobie. Życie, normy społeczne, nauczyciele, rodzice, “powinności”, “trzebasie”, a marzenia zamiata się pod dywan. Podnieś dywan i zobacz, co tam leży. Czy to nadal Twoje marzenie? Czy chcesz je podnieść?

Pamiętaj jednak, żeby do marzeń podchodzić racjonalnie – jak do pasji. Jeśli zawsze chciałeś otworzyć kawiarnię, ale nie masz pojęcia o parzeniu kawy ani o zarządzaniu gastronomią, nie porywaj się z motyką na słońce i nie bierz kredytu na remont tego lokalu, który ostatnio widziałeś i nadawałby się idealnie. Zatrudnij się najpierw w jakiejś kawiarni. Jeśli to naprawdę Twoje marzenie, nie będzie Ci przeszkadzać to, że zaczynasz “od zera” i “nie po to 5 lat studiowałeś na politechnice, żeby teraz kawę parzyć”.

Przejrzyj oferty pracy

Wejdź na portal z ogłoszeniami o pracy i przejrzyj aktualne oferty w swoim regionie albo nawet w całej Polsce. Zobacz, co dzieje się na rynku pracy. Sprawdź, jakie są wymagania na stanowiska, które wydają Ci się interesujące. Spróbuj odnaleźć blogi na temat pracy w danym zawodzie i sprawdź, czy to naprawdę takie fajne, jak myślisz. Może zechcesz się przekwalifikować?

W dobie internetu zdobywanie nowych kompetencji naprawdę nie jest trudne (a czasami wręcz jest bezpłatne!), a oferty studiów podyplomowych, szkoleń i kursów są tak bogate, że aż złapiesz się za głowę ze zdziwieniem: “to to można studiować??” 🙂

Nie wiesz, co dalej robić w życiu? Mam dla Ciebie rozwiązanie – kurs online “Idealnie Dopasowana”! Sprzedaż kursu trwa tylko do 21 lutego 2020 r. Kolejna edycja dopiero jesienią! Sprawdź już teraz.

Spotkaj się ze specjalistą

Gdy wszystkie powyższe ćwiczenia sumiennie wykonałeś, możesz mieć już ułożony plan albo… mętlik w głowie 🙂 Niezależnie od Twojego stanu warto skonsultować się ze specjalistą – coachem lub Projektantem Kariery. Taka osoba (np. ja – sprawdź, jak mogę Ci pomóc 🙂 ) pomoże Ci uporządkować dotychczasowe kompetencje, przygotować plan zdobycia nowych i pomoże uwierzyć w to, że naprawdę możesz coś zmienić w swoim życiu zawodowym. Tutaj przeczytasz, jak Projektant Kariery dokładnie może Ci pomóc w określeniu i osiągnięciu Twoich celów zawodowych.

I jak? Wiem, że artykuł jest dość obszerny, dlatego zachęcam Cię, być przeczytał go kilka razy i dobrze zastanowił nad odpowiedziami. Poświęć co najmniej godzinę, by pobyć samemu ze sobą. Wierzę, że opłaci Ci się to i w końcu odkryjesz, co tak naprawdę chcesz robić w życiu i jaką pracę wykonywać. Powodzenia!